top of page

Piramida Chefrena w Gizie podświetlona na zielono


Z okazji rozpoczynającego się dziś szczytu klimatycznego COP27 w Sharm el-Sheikh piramida Chefrena w Gizie została wczoraj wieczorem podświetlona na zielono.

Tegoroczny szczyt klimatyczny organizowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych trwać będzie do 18 listopada. Weźmie w nim udział blisko 190 szefów rządów, prezydentów, przedstawicieli państw i organizacji z całego świata.W Egipcie pojawią się m. in sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, prezydent USA Joe Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Giorgia Meloni, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, prezydent Turcji Prezydent Erdogan, premier Hiszpanii Pedro Sánchez, prezydent-elekt Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva, premier Indii Narendra Modi, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan, premier Pakistanu Shehbaz Sharif, a także prezydent RP Andrzej Duda.

W Sharm el-Sheikh nie pojawią się prezydent Chin Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi i prezydent Rosji Władimir Putin.W poniedziałek Andrzej Duda weźmie udział w ceremonii otwarcia spotkania Konferencji COP27, a także w dyskusji okrągłego stołu „Just transition”. We wtorek polski przywódca wygłosi przemówienie podczas sesji plenarnej Konferencji COP27. Prezydent Duda weźmie również udział w dyskusji okrągłego stołu „Water Security” oraz w dyskusji wysokiego szczebla „Promoting Climate Change Education”.

W harmonogramie wizyty zaplanowano także spotkania dwustronne. W poniedziałek Andrzej Duda będzie rozmawiał z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą. Na wtorek przewidziano spotkania z prezesem Equinor ASA Andersem Opedalem, prezydentem Kenii Williamem Ruto oraz prezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem.

W sumie do Sharm el-Sheikh zjedzie blisko 35 tysięcy polityków, delegatów i dziennikarzy z całego świata.


Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi zadeklarował, że władze kraju dołożą wszelkich starań, aby COP27 był "radykalnym punktem zwrotnym w międzynarodowych wysiłkach na rzecz klimatu, które przyniesie korzyści Afryce i całemu światu".


Głównym celem COP27 jest ograniczenie globalnego ocieplenia do maksymalnego wzrostu o 1,5 do 2 stopni w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej. Aby to osiągnąć, do 2050 roku emisja gazów cieplarnianych musi zostać zredukowana do zera. Warunkiem tego jest jak największa rezygnacja z kopalnych źródeł energii.

Ten podstawowy cel został sformułowany w Porozumieniu Paryskim z 2015 roku podczas COP21. W 2021 roku w Glasgow na COP26 cele zostały sprecyzowane. Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest wsparcie dla krajów, które są szczególnie dotknięte zmianami klimatycznymi. Kraje uprzemysłowione zobowiązały się do przekazywania biedniejszym krajom 100 miliardów dolarów rocznie na walkę ze zmianami klimatu.
Organizacja szczytu klimatycznego kosztowała Egipt ponad półtora miliarda dolarów.


hurghada24.plbottom of page