top of page

Pierwszy raz padły tak mocne słowa "Egipt już nigdy nie wróci do socjalizmu!"Jeszcze przed dzisiejszą dewaluacją egipskiego funta w stosunku do dolara o 10% minister zaopatrzenia i handlu wewnętrznego Egiptu Ali Moselhy odrzucił wezwania posłów do parlamentu, aby "nałożył kontrolę cen na wszystkie podstawowe towary i powstrzymał ich gwałtowny wzrost".- Nigdy nie wrócimy do starej polityki socjalistycznej z lat 60. pod rządami prezydenta Gamala Abdel-Nassera co oznacza, że ​​jako rząd nie będziemy kontrolować cen, lub narzucać obowiązkowe ceny na podstawowe towary - powiedział Moselhy wzywając posłów aby "przestali myśleć o ministerstwie zaopatrzenia w kategoriach lat 60. ubiegłego wieku, kiedy Egipt był krajem socjalistycznym. - Jesteśmy teraz gospodarką wolnorynkową! - grzmiał w egipskim parlamencie Moselhy.


To pierwsze w historii Egiptu tak mocne i zdecydowane publicznie wypowiedziane słowa przez wysokiego rangą urzędnika rządowego.- Nic w konstytucji nie zobowiązuje nas do egzekwowania kontroli cen, ani uciekania się do przymusowego ustalania cen. Nie jesteśmy rządem na czas wojny - mówił minister. "Egipt nie jest obecnie w stanie wojny nie wspominając o tym, że tego rodzaju rządy w czasie wojny stwarzają problemy ponieważ ignorują inne sektory takie jak mieszkalnictwo, czy usługi" - stwierdził Moselhy.
Minister powiedział, że ustawa daje mu uprawnienia do kontrolowania cen, ale tylko pod pewnymi warunkami i za zgodą rządu. Dodał, że wojna na Ukrainie pozostawi Egipt ofiarą "importowanej inflacji" przez kolejne dwa do trzech lat.
Trzeba wiedzieć, że Egipt importuje ponad 60% żywności zza granicy, a 65 milionów Egipcjan (60% społeczeństwa) może kupić podstawowe produkty spożywcze po preferencyjnych cenach. Według danych rządowych prawie jedna trzecia (32 miliony ludzi) ze 104 milionów mieszkańców Egiptu żyje w ubóstwie.


Od początku roku funt egipski stracił ponad 40% swojej wartości w stosunku do dolara, a kraj ten boryka się obecnie z niedoborem obcej waluty.
Dziś rano za jednego dolara można było dostać 24,78 funta egipskiego. Po południu aż 26,45 EGP. Na czarnym rynku jeden dolar wart jest w tej chwili nawet 38 EGP.


Najbliższe tygodnie i miesiące szykują się więc w Egipcie bardzo gorące - ale nie z uwagi na temperaturę powietrza.


hurghada24.pl
Комментарии


bottom of page