top of page

Pierwsza ukraińska kukurydza w drodze do EgiptuCzeski przewoźnik kolejowy ČD Cargo pomaga Ukrainie. Po dostarczeniu na Ukrainę pomocy humanitarnej i sprzętu wojskowego, towarowy przewoźnik pojechał z Ukrainy do Niemiec. Pierwszy ładunek kukurydzy trafił do portu Brake pod Bremerhaven. Stamtąd kukurydza wyruszy statkiem do Egiptu.
- Traktujemy to jako pomoc, a jednocześnie okazję biznesową - mówi Tomáš Tóth, prezes zarządu ČD Cargo. Z powodu rosyjskiej inwazji Ukraina nie może eksportować zboża w tradycyjny sposób przez porty czarnomorskie. Zbliżają się nowe żniwa, a silosy na Ukrainie wciąż są pełne.


Pierwszy pociąg przewiózł około 1.800 ton kukurydzy. Kolejne transporty dostarczą do tego portu oprócz kukurydzy, pszenicę.Ukraina jest jednym z głównych dostawców zbóż na świecie. Z powodu blokady portów czarnomorskich eksport pszenicy utknął. Aby uniknąć niedoboru dostaw m. in. do Afryki Północnej (Egiptu, czy Tunezji) konieczne jest wyeksportowanie 20 mln ton zboża z Ukrainy. Całą operacja "korytarzy solidarnościowych" ma trwać trzy miesiące.

Większość zboża ma być transportowana do europejskich portów przez Polskę. Transport ma się odbywać koleją, lub transportem ciężarowym.


Tylko do Egiptu dzięki "korytarzom solidarnościowym" ma trafić około 7 milionów ton pszenicy i kilkaset tysięcy ton kukurydzy.


(zdopravy, hurghada24.pl)