top of page

Nowa stolica Egiptu połączona z Kairem
Egipt przenosi swój system transportowy na zupełnie nowy poziom, a projekt LTR jest tego dowodem. LRT to jeden z najszybszych środków transportu, który wygląda jak tramwaj. LRT (Light Rail Transit) jest pierwszym lekkim pociągiem szybkim w Egipcie i jednym z najnowszych środków transportu na świecie.Działa na energię elektryczną, a nie na paliwo i ma dużą prędkość przekraczającą 150 km/h. Przepustowość każdej z dwóch jednoszynowych linii to 600.000 pasażerów dziennie.Dzięki LTR połączone zostanie El Salam City (wschodnia strona Kairu) z Nową Stolicą Administracyjną (NAC). Długość toru wyniesie 90 kilometrów. Całkowity koszt budowy to 35 miliardów dolarów. Same roboty budowlane kosztują 530 milionów dolarów. Pierwsze pociągi LRT mają ruszyć na trasę już w marcu 2022 roku. BIlety nie będą dotowane przez państwo.
Nowa Stolica Administracyjna Egiptu znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kairu, a właściwie graniczy z jego wschodnimi obrzeżami. Z nowego miasta będzie nieco bliżej do Kanału Sueskiego. NAC zajmie 700 km kwadratowych, a ma być zamieszkiwane przez ok. 6,5 mln osób.
Władze liczą, że przenosiny urzędów do Nowej Stolicy Administracyjnej zmniejszą korki w Kairze, mieście zamieszkiwanym obecnie przez ok. 21 mln osób. NAC ma rozpocząć funkcjonowanie w grudniu 2022 roku.(propertyfinder,egyptindependent,ahram,rp)

bottom of page