top of page

Niezwykły targ arbuzów w Egipcie. Tak się tam handluje! (wideo)


Giełda arbuzów w mieście Al-Mahalla al-Kubra to takie polskie Bronisze.


Zagłębie handlu arbuzami znajduje się w północnym Egipcie, w delcie Nilu, w Prowincji Zachodniej.
Dwa razy dziennie - rano i wieczorem - na targu w Al-Mahalla al-Kubra odbywają się aukcje dla drobnych dostawców. Co ciekawe, hurtowe ceny arbuzów sa ustalane przez prowadzącego aukcję (na filmie to ten Pan machający bambusowym kijkiem) i są narzucane sprzedającym. Ci, jeżeli chcą handlować, muszą przyjąć ofertę Pana z kijkiem. Jeżeli tego nie zrobią - nie mogą sprzedawać swoich arbuzów w tym miejscu.Negocjacje wraz ceną zapisywane są przez pomocnika Pana z kijkiem w specjalnym notesie - to ten Pan w pomarańczowym.
Na świecie jest ponad 50 odmian arbuzów. W Egipcie jest ich zaledwie kilka. To odmiany Sakata, Brief, Nems i przede wszystkim Giza.


Sezon na arbuzy w Egipcie rozpoczyna się w lutym i trwa aż do października. Pierwsze zbiory pochodzą z plantacji Górnego Egiptu i Asuanu.
Co także ciekawe, arbuzów nie sprzedaje się tu na kilogramy, a na sztuki. W zależności od wielkości muszą być one posegregowane i ułożone w pięknie wyglądające piramidki.


Ceny także zależą od wielkości arbuzów. Najmniejsze (2-3 kilogramowe) kosztują 5 funtów egipskich za sztukę (1,20 zł). Te dorodniejsze (3-5 kilogramowe) kosztują w hurcie 20 funtów (4,80 zł), a najbardziej dorodne arbuzy (powyżej 5 kg) kosztują 35 funtów za sztukę (8,45 zł).


Oto jak wygląda skrót z giełdy arbuzów w mieście Al-Mahalla al-Kubra. Handlowanie arbuzami zarejestrowali wczoraj dziennikarze egipskiego portalu youm7...www.hurghada24.pl

コメント