top of page

Niezwykły eksponat w Hurghada Museum


Z okazji 2. rocznicy otwarcia Hurghada Museum dostępny dla zwiedzających jest pomnik egipskiego inżyniera Amenhotepa Ibn Habo, najsłynniejszego architekta architektury w starożytnym Egipcie w latach 1430-1350 p.n.e. Pomnik będzie można oglądać przez najbliższe dwa miesiące.Moamen Othman, szef sektora muzeów w Najwyższej Radzie Starożytności, wyjaśnił, że posąg został przeniesiony z Muzeum Egipskiego w Kairze, aby "rzucić światło na wybitną postać w historii egipskiej cywilizacji i przedstawić przede wszystkim turystom wypoczywającym w Hurghadzie jedną z wielkich osobistości egipskiej cywilizacji.


Inżynier Amenhotep Ibn Habu uważany jest za najsłynniejszego egipskiego architekta, urodzonego pod koniec epoki króla Totmesa III w mieście Atribes na północ od Kairu.


Był architektem króla Amenhotepa III, który zbudował i nadzorował wiele jego obiektów, z których najważniejszą była świątynia grobowa, którą zbudował na zachodzie Teb, przed którą znajdują się posągi Memnona.Hurghada Museum znajduje się niedaleko lotniska i ulicy El Nasr - w okolicach Continental Hotel Spa. Muzeum jest otwarte od 10.00 do 13.00 i od 17.00 do 22.00. Bilet kosztuje 250 funtów egipskich. Dzieci od 6 do lat 12 i studenci płacą 125 funtów.
Hurghada Museum zostało zbudowane na powierzchni 10.000 m2. Liczba eksponatów muzeum to około 1200 eksponatów począwszy od czasów przeddynastycznych, aż po wyższą dynastię, przechodząc przez okresy historii starożytnego Egiptu, epoki grecką, rzymską, koptyjską i islamską.

Wśród najbardziej znanych artefaktów wystawionych w Hurghada Museum jest posąg „Meritamuna”, córki króla Ramzesa II, oraz posąg boga Horusa z czarnego granitu, który znaleziono obok posągów Memnona w 2019 roku i Mumie z Doliny Złotych Mumii.
Muzeum obejmuje również 10 artefaktów w tymczasowej ekspozycji posiadłości króla Tutanchamona, które mają zostać przeniesione do ostatecznej siedziby Wielkiego Muzeum Egipskiego, które powstaje w Gizie.

www.hurghada24.pl

bottom of page