top of page

Największy budynek rządowy Egiptu na placu Tahrir w Kairze zamienia się w hotel


Był gigantyczny budynek administracji rządowej. Teraz powstanie tu luksusowy hotel.Słynny kompleks na jeszcze bardziej słynnym placu Tahrir w Kairze został otwarty za panowania króla Farouka w 1951 roku. 14 piętrowy budynek miał 28.000 metrów2 i ponad 1300 pomieszczeń.
Jego powstanie datuje się na czas, kiedy wojska brytyjskie opuściły Egipt. Król Faruk postanowił zburzyć angielskie koszary wojskowe, które zajmowały dawny plac Ismailia (obecnie plac Tahrir), a potem pojawiło się kilka planów zagospodarowania tego placu. Wygrał projekt "monumentalny".

W 1948 roku egipski architekt Mohamed Kamal Ismail rozpoczął budowę kompleksu administracji rządowej al-Galaa - obecnego kompleksu Tahrir, kosztem 350.000 ówczesnych funtów egipskich.


Budowa tak gigantycznego "urzędu" miała na celu zaoszczędzenie wydatków ponoszonych przez Państwo w wyniku wynajmowania nieruchomości instytucjom rządowym oraz ułatwienie obywatelom załatwiania spraw urzędowych w jednym miejscu.

W styczniu 2021 r. Gubernatorstwo Kairu ogłosiło zamknięcie kompleksu Tahrir i przeniesienie pracowników do alternatywnych lokalizacji. Decyzja obejmowała aż 27 agencji rządowych i ministerstw, których pomieszczenia znajdowały się w tym kompleksie.
W listopadzie 2020 roku prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi wydał zgodę na przekształcenie "Mogamma El Tahrir" w luksusowy kompleks hotelowy i apartamentowy pod nazwą „Cairo House”.

Cairo House będzie miał 450 pokoi i 50 apartamentów. Na dachu wybudowany zostanie basen, ogród, mini plaża i taras widokowy. Przed Cairo House ma powstać także strefa handlowa i rozrywkowa. Będą bary i restauracje. Obiekt wyremontuje konsorcjum egipsko-amerykańskie.

Inwestycja pod nazwą "Cairo House" warta jest 200 milionów dolarów.hurghada24.pl

Kommentare


bottom of page