top of page

Lotnisko w Gizie miało być otwarte w listopadzie. Będzie w lipcu


Z Hurghady do Gizy polecimy nie pod koniec roku, a już w lipcu.
Taką informację przekazał po posiedzeniu egipskiego rządu minister lotnictwa cywilnego Muhammad Manar. Na początku ubiegłego tygodnia minister odwiedził Międzynarodowy Port Lotniczy Sphinx w Gizie, ale wówczas nie przekazał kiedy dojdzie do otwarcia lotniska. Dziś już wiemy, że stanie się to w połowie lipca tego roku.

Lotnisko w Gizie zostało otwarte dla lotów komercyjnych już 4 lata temu, ale od tego czasu przyjmowało tylko małe samoloty - bez lotów rejsowych. Od lipca ma zacząć funkcjonować jako Międzynarodowy Port Lotniczy Sphinx o kodzie IATA - SPX.Lotnisko ma obsługiwać 900 pasażerów na godzinę. Na 24.000 m2 znajdują się klimatyzowane hale przylotów i odlotów, strefy handlowe, restauracje i bary, strefa VIP, parkingi, strefa bagażowa, bezpieczeństwa i kontroli ruchu powietrznego. Cały teren lotniska jest monitorowany specjalnym systemem kamer. Budynki zasilane są z paneli fotowoltaicznych. Do i z samolotów dostaniemy się rękawami lotniczymi.
Międzynarodowe lotnisko Sphinx w Gizie odciąży Cairo Airport, a przede wszystkim pozwoli turystom wypoczywającym w Hurghadzie, Luxorze, Marsa Alam, czy Sharm e-Sheikh na jednodniowe wycieczki do Piramid i powstającego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Lotnisko oddalone jest o 41 kilometrów od tych miejsc. Przejazd autokarem zajmować ma z lotniska do Piramid i muzeum pół godziny.

Według niepotwierdzonych informacji Wielkie Muzeum Egipskie (największa tego typu placówka muzealna na świecie) ma zostać otwarte 4 listopada tego roku.


Na razie nie znamy cen przelotu na trasie Hurghada - lotnisko Sphinx w Gizie. Wg. nieoficjalnych informacji bilet w obie strony ma kosztować około 200 USD.

www.hurghada24.pl


bottom of page