top of page

Kraje Zatoki Perskiej z ujednoliconą wizą turystyczną w stylu Schengen. Egipt w kłopocie


Państwa członkowskie GCC (Rady Współpracy Zatoki Perskiej) jednogłośnie zgodziły się na wprowadzenie ujednoliconej wizy turystycznej. Wiza w stylu wizy Schengen ma obowiązywać w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii ​​Saudyjskiej, Bahrajnie, Kuwejcie, Omanie i Katarze. Decyzja zapadła w ubiegłym tygodniu podczas spotkania ministrów GCC w stolicy Omanu Maskacie.O ile obywatele krajów należących do GCC mogą podróżować między państwami członkowskimi bez ujednoliconej wizy, o tyle turyści z innych krajów muszą kupować oddzielne wizy do każdego z tych państw, aby móc podróżować między nimi. Mało tego, wizy do krajów Zatoki Perskiej nie są tanie. Dla przykładu wiza turystyczna do Zjednoczonych Emiratów Arabskich kosztuje 160 USD. Aby odwiedzić wszystkie sześć państw GCC trzeba dziś wydać 508 dolarów amerykańskich, czyli ponad dwa tysiące złotych.
Jak powiedział minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abdulla bin Touq "ujednolicona wiza ma na celu znaczne zwiększenie liczby odwiedzających kraje Zatoki Perskiej tak, aby w 2030 roku osiągnąć 128 mln osób". W roku 2022 kraje GCC odwiedziło 'tylko" 40 mln osób.
Według danych opublikowanych przez Dubai Tourism w okresie od stycznia do września tego roku tylko Zjednoczone Emiraty Arabskie odwiedziło 12,4 mln osób, w porównaniu z 7,08 mln gości w roku ubiegłym. Jak podaje Khaleej Times w ZEA znajduje się 11 tysięcy hoteli i blisko 700.000 pokoi hotelowych. Kilkaset hoteli i resortów turystycznych więcej ma Arabia Saudyjska, ale ten kraj (z największą gospodarką w GCC) przeznacza lub przeznaczy setki miliardów dolarów na rozwój sektora turystycznego w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Do 2030 roku Arabia Saudyjska zamierza przyciągnąć 100 milionów turystów.
Szczegóły, czyli cena, ważność i dokładna data wprowadzenie jednolitej wizy do krajów GCC nie zostały na razie ujawnione, ale stanie się to nie wcześniej, niż pod koniec przyszłego roku.


Nowa, ujednolicona wiza do sześciu państw Zatoki Perskiej będzie działać na wzór wizy Schengen. Ta przypomnijmy, umożliwia pobyt do 90 dni w dowolnym z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej w celach turystycznych lub biznesowych.


hurghada24.pl
Comentarios