top of page

Koniec kryzysu? Egipt otrzymał pożyczkę od Międzynarodowego Funduszu Walutowego
Po miesiącach negocjacji Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zatwierdziła wczoraj wieczorem pożyczkę dla Egiptu w wysokości 3 miliardów dolarów.Pożyczka w ramach Extended Fund Facility (EFF) obowiązywać będzie w ciągu najbliższych 46 miesięcy. - W pierwszej transzy Egipt otrzyma natychmiast 347 miliony dolarów, aby pomóc w zaspokojeniu potrzeb kraju w zakresie bilansu płatniczego i zapewnić wsparcie dla jego budżetu - czytamy w oświadczeniu MFW.
Pierwsza transza jest znacznie mniejsza niż ta, o którą Egipt zabiegał. Władze w Kairze liczyły na 750 milionów dolarów.


MFW oczekuje, że w trakcie programu EFF pieniądze będą "katalizować dodatkowe finansowanie w wysokości około 14 miliardów dolarów od międzynarodowych i regionalnych partnerów Egiptu".
MFW nie pożyczył Egiptowi pieniędzy na "piękne oczy". W zamian oczekuje, a w zasadzie wymaga od tego kraju:


  1. Trwałego przejście na system płynnego kursu walutowego

  2. Polityki fiskalnej ukierunkowanej na stopniowe obniżanie inflacji zgodnie z celami Egipskiego Banku Centralnego

  3. Konsolidacji fiskalnej i zarządzania długiem publicznym w stosunku do PKB

  4. Wzmocnienia siatki bezpieczeństwa socjalnego w celu ochrony słabszych oraz zarządzania krajowymi projektami inwestycyjnymi w sposób spójny ze zrównoważonym rozwojem zewnętrznym i stabilnością gospodarczą,

  5. Szeroko zakrojonych reform strukturalnych mających na celu zmniejszenie ingerencji państwa w gospodarkę, wyrównania szans wszystkich podmiotów gospodarczych, ułatwienia sektora prywatnego.
Pożyczka z MFW jest dwunastą umową od czasu, gdy Egipt został członkiem Funduszu (1945 r.) i czwartą, którą Egipt uzyskał od czasu wdrożenia pierwszych reform gospodarczych (listopad 2016 r. – lipiec 2019 r.).
Finanse Egiptu, już cierpiące z powodu wysokiego zadłużenia i braku obcej waluty gwałtownie pogorszyły się po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, co skłoniło inwestorów zagranicznych do wycofania z tego kraju około 20 miliardów dolarów w ciągu ostatnich kilku miesięcy.


Na czarnym rynku za 1 dolara można dziś dostać 32-33 funty egipskie. Tymczasem oficjalny kurs EGP wynosi; 1 USD - 24,7 EGP. Inflacja w listopadzie tego roku wynosiła w Egipcie 21.5%.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page