top of page

Kartki na tanią żywność dostaje w Egipcie 64 mln ludzi. To 60% społeczeństwa


Czytając te liczby łatwiej zrozumieć dlaczego światowy kryzys związany napaścią Rosji na Ukrainę tak dotkliwie wpłynął na sytuację społeczno-ekonomiczną Egiptu.
Egipskie ministerstwo zaopatrzenia i handlu wewnętrznego ogłosiło, że łączna liczba beneficjentów systemów kartek żywnościowych wynosi 62,7 mln. Koszt to 36 mld EGP, czyli 7 miliardów złotych.
Populacja Egiptu osiągnęła w październiku 104 miliony. Oznacza to, że 60% społeczeństwa żyje "na garnuszku Państwa".


W grudniu 2021 r. rząd poinformował, że "dokonuje przeglądu kart żywnościowych i systemu dotacji, aby zapewnić, że trafią one do tych, którzy najbardziej ich potrzebują".


W tym samym miesiącu prezydent Abdel-Fattah El-Sisi polecił również rządowi zaprzestanie wydawania nowych kart i zmniejszenie liczby beneficjentów z czterech członków rodziny na kartę do dwóch - w celu obniżenia kosztów i zaoszczędzenia na projektach rozwojowych Egiptu.


Po "przeglądzie" - wczoraj poinformowano, że cofnięto przyznanie 153 tysięcy tych kart. Wśród powodów podano "otrzymywanie wysokich zarobków, posiadanie nowoczesnego samochodu, czy wyjazdy za granicę przez kolejne lata".
Posiadacze kart żywnościowych otrzymują w Egipcie szereg podstawowych artykułów spożywczych po cenach niższych niż rynkowe - nawet do 70% - w tym ryż, makaron, olej kuchenny i chleb.


hurghada24.pl

bottom of page