top of page

Już jest gorąco, a będzie żar. Nad Egiptem tworzy się "kopuła ciepła"


Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega przed wzrostem temperatur w Egipcie w najbliższych dniach w wyniku tzw. "kopuły ciepła".
Co to jest kopuła ciepła? Najbardziej obrazowo opisał to zjawisko meksykański meteorolog Alberto Hernandez Unzon, który zadał pytanie i sam na nie odpowiedział.

- Proszę sobie wyobrazić co się dzieje w szybkowarze postawionym na rozgrzanej płycie indukcyjnej. Co tam się dzieje? Tak, tam po prostu wszystko się wewnątrz gotuje.Kopuła ciepła to ekstremalne zjawisko związane z globalnym ociepleniem w którym układ wysokiego ciśnienia zatrzymuje gorące powietrze przy powierzchni ziemi. Podczas wyżu wiatr jest słaby lub wcale go nie ma, co dodatkowo utrudnia wymianę nagrzanego powietrza. Ta sytuacja może trwać nawet tygodniami.


Na razie wiadomo, że "kopuła ciepła" pojawi się nad Egiptem już w piątek. Wtedy temperatura w Hurghadzie wzrośnie do 37 stopni, w Marsa Alam do 39, w Sharm el-Sheikh do 40 stopni, w Kairze do 42, a w Luksorze do 45 stopni. Oczywiście wszędzie będą to temperatury w cieniu.Takie upały utrzymają się co najmniej do 21 lipca. Na szczęście (przynajmniej w miastach nadmorskich) w tym czasie utrzyma się dosyć silny wiatr 5-8 m/s i niska wilgotność powietrza 15-35%.
Egipski Instytut Meteorologii apeluje do wszystkich, aby nie wystawiali ciała na działanie promieni słonecznych bez odpowiednich filtrów na skórę w godzinach od 10 do 16, nosili nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne oraz pili co najmniej 2,5 litra wody dziennie. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny przebywać w pomieszczeniach klimatyzowanych, lub co najmniej w miejscach zacienionych.


W najbliższych dniach "kopuła ciepła" dotknie w sumie 7 krajów tego regionu świata. Obok Egiptu fala ekstremalnych upałów będzie odczuwalna w Arabii ​​​​Saudyjskiej, Syrii, Libanie, Jordanii i Palestynie i Iraku. W Bagdadzie w niedzielę ma być 50 stopni Celsjusza.


hurghada24.pl


Comments