top of page

Jedna złotówka warta 7 funtów! Gwałtowne załamanie egipskiej waluty


Niestety, niechlubna historia upadku egipskiego funta dzieje się na naszych oczach.Jeszcze dziś rano za jednego dolara można było dostać 27,70 EGP. Tuż po południu funt stracił na wartości ponad 12%. Niektóre egipskie banki wyceniały jednego dolara na 32 EGP. Jedna złotówka warta była w południe 7 egipskich funtów, gdy rano - tuż po ogłoszeniu kursu - 6,30 EGP.W tej chwili sytuacja się nieco uspokoiła, ale i tak 1 USD wart jest 29,70 EGP. Jeden zł to 6,81 EGP.
Według analityków HSBC, jednego z największych banków w Egipcie, jeszcze w tym tygodniu za jednego dolara amerykańskiego - oficjalnie - dostaniemy 32 EGP. Inny egipski bank, CIB wysyła dziś SMS-y do swoich klientów informując, że nałożył 12% opłatę na transakcje dokonywane w dolarach amerykańskich przy użyciu kart kredytowych w kraju i za granicą.Czarny rynek egipską walutą zareagował bardzo rozsądnie. Po prostu na kilka godzin wstrzymano (nielegalne) transakcje.


Dzisiejsza dewaluacja egipskiego funta (w ciągu kilku minut) jest najszybszą w historii tej waluty.Dramatyczny spadek wartości egipskiego funta nastąpił po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował raport na temat nowego programu pożyczkowego dla Egiptu, który zawiera zobowiązanie rządu tego kraju do wprowadzenia płynnego kursu swojej waluty, czyli takiego, który funkcjonuje np. w krajach Unii Europejskiej.

Krótko mówiąc, wartość egipskiego funta ma być od teraz wynikiem gry sił rynkowych i kształtować się pod wpływem równoważenia podaży i popytu - a nie decyzji politycznych zapadających na najwyższym szczeblu.


hurghada24.pl

bottom of page