top of page

Inflacja w Egipcie ma się coraz lepiejRoczna inflacja cen konsumpcyjnych w Egipcie wzrosła w marcu 2022 roku do 10,5 proc. Jest to najwyższa stopa inflacji odnotowana od trzech lat.
Fala inflacyjna wywołana wybuchem pandemii COVID-19 i kryzysem ukraińskim spowodowała lawinę podwyżek cen podstawowych towarów. Podstawowe towary obejmują warzywa, niesubsydiowany chleb, jajka, drób i olej spożywczy.


Na wzrost cen silnie wpłynęły niedobory surowców po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Spowodowało to, że stopa inflacji przekroczyła cel 5-9 procent Banku Centralnego Egiptu i jego 9,25 procent stopy pożyczek overnight.


W zeszłym miesiącu rząd egipski ogłosił zakaz eksportu pszenicy, fasoli, soczewicy, makaronu i wszelkiego rodzaju mąki na następne trzy miesiące. Ma to na celu utrzymanie bezpieczeństwa żywnościowego.Według Hali El-Said, minister planowania i rozwoju gospodarczego: "rząd planuje powstrzymać falę inflacyjną poprzez obniżenie planowanego wzrostu alokacji inwestycji publicznych do 15,2 procent, z 16,2 procent oczekiwanych przed konfliktem rosyjsko-ukraińskim".

Jednak wielu analityków nadal spodziewa się, że stopa inflacji będzie stale rosnąć w nadchodzących miesiącach. Bank Centralny Egiptu potwierdził, że stopa inflacji bazowej, która nie uwzględnia żywności, skoczyła do 10,1 procent w marcu br z 7,2 procent w lutym br i jest najwyższa od czerwca 2018 r.Tymczasem starszy ekonomista w CI Capital, Sara Saada, przewiduje, że jeszcze w tym miesiącu, rząd podniesie ceny paliw. "Spodziewamy się, że miesięczna inflacja osiągnie szczyt w kwietniu i odnotuje roczną inflację między 12,5-13 procent, co przełoży się na wyższe ceny produktów naftowych" - powiedziała.


(egyptianstreets)Comments