top of page

Inflacja w Egipcie dobija do 22%, a ma być jeszcze wyższa


Państwowa Centralna Agencja Mobilizacji i Statystyki (CAPMAS) poinformowała, że roczna inflacja w Egipcie wyniosła w grudniu 2022 r. 21,9%, w porównaniu z 19,2% w listopadzie.Ceny w Egipcie wzrosły w zasadzie we wszystkich branżach; od artykułów spożywczych i usług medycznych po mieszkania i meble.Jak podaje CAPMAS ceny żywności i napojów wzrosły o 4%, owoce o 7,6%, nabiał (sery i jajka) o 6,4%, a cukier o 2,5%. Ceny innych towarów, takich jak zboża i chleb, wzrosły o 5%, mięsa i drobiu o 2,8%, a ryb i owoców morza o 3,1%.

Według Jasona Tuveya, analityka z Capital Economics, skok inflacji w Egipcie był najwyższy od końca 2017 r. i przewiduje kolejne podwyżki.- Ponieważ funt osłabił się jeszcze bardziej od przełomu roku, inflacja będzie nadal rosła w nadchodzących miesiącach - powiedział Tuvey.


W najbliższych dniach w Egipcie mają wrosnąć ceny paliw na stacjach benzynowych oraz podrożeją papierosy.
Prezydent Abdel Fattah el-Sissi określił w poniedziałek sytuację jako „bardzo trudną”, wzywając ludzi do "zaufania jego administracji". Wczoraj rząd Egiptu w specjalnym rozporządzeniu nakazał ministerstwom i urzędom administracji rządowej ograniczanie wydatków, wstrzymanie realizacji nowych projektów, które "zużywają obcą walutę".
Ponadto nakazano ograniczenie do minimum delegacjom rządowym wyjazdów zagranicznych.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy co prawda zatwierdził pakiet wsparcia dla Egiptu w wysokości 3 miliardów dolarów, ale już dziś wiadomo, że "luka finansowa" Egiptu wynosi aż 17 miliardów dolarów.


Według oficjalnych danych prawie 30% Egipcjan żyje w ubóstwie.
Od marca ubiegłego roku funt egipski stracił na wartości ponad 40%.


hurghada24.plbottom of page