top of page

Hurghada na szczycie najlepszych kierunków turystycznych na świecieTripAdvisor, jeden z największych serwisów, specjalizujący się w ocenie jakości wypoczynku na podstawie recenzji turystów, opublikował ranking "najlepszych miejsc przyrodniczych" na świecie. Hurghada zajęła w nim wysoką trzecią pozycję. Globtroterzy wybierali spośród 8 milionów ulubionych miejsc na wszystkich kontynentach.
W kategorii "najlepsze miejsce docelowe - przyroda" Hurghada przegrała jedynie ze stolicą Nepalu Katmandu oraz zatoką Ha Long w Wietnamie. Hurghada zyskała uznanie wśród miłośników dobrego wypoczynku i wyprzedziła w rankingu miejsc wartych odwiedzenia w 2024 tak słynne i urokliwe rejony świata jak Mauritius, Zanzibar, Martynika czy Barbados.


W opisie Hurghady jako przestrzeni wypoczynkowej, gdzie możemy "doświadczyć kontaktu z prawdziwą przyrodą", czytamy: Wspaniałe rafy koralowe i turkusowa woda idealna do uprawiania windsurfingu sprawiły, że Hurghada na egipskim wybrzeżu Morza Czerwonego stała się tętniącym życiem kurortem.


W niewielkiej odległości od oszałamiających wysp i wschodniej pustyni arabskiej, Hurghada doświadczyła ogromnego rozwoju w ciągu ostatniej dekady.Dla Europejczyków jest to stosunkowo łatwa ucieczka na plażę, a niektóre z najlepszych na świecie miejsc do nurkowania i snorkelingu znajdują się tuż przy brzegu.


Okazuje się, że jedna nagroda dla Hurghady od turystów za "otaczającą miasto przyrodę" to nie wszystko. Stolica prowincji Morza Czerwonego zajęła także piąte miejsce na świecie w kategorii "nurkowanie i sporty wodne". W jednej z ponad tysiąca stu recenzji zamieszczonych na TripAdvisor czytamy: Jeśli chcesz odkryć podwodny świat bez konieczności ponoszenia kosztów formalnego kursu certyfikacyjnego, rozpocznij przygodę z nurkowaniem dla początkujących w Hurghadzie z prywatnym instruktorem u boku, od wejścia do wody, aż po wynurzenie się na powierzchnię.Władze prowincji Morza Czerwonego, a także (co bardzo istotne) egipski rząd zdają sobie sprawę, że to właśnie przyroda i rafy koralowe otaczające Hurghadę są największym skarbem, przyciągającym turystów, którzy bardzo pochlebnie wypowiadają się o tym mieście. Jednak liczba odwiedzających ten rejon świata wpływa bardzo negatywnie na środowisko. Rafy koralowe wokół Hurghady znikają z roku na rok, a pozostałe są zaśmiecane i nadmiernie eksploatowane przez setki łodzi motorowych i tysiące nurków i snurków.

W związku z tym, po prawie dziesięciu latach doświadczeń rozpoczęło się wdrażanie projektu renowacji zniszczonych raf koralowych. Projekt polega na "sadzeniu twardych i miękkich koralowców" w trzech miejscach u wybrzeży Hurghady. Jak wyjaśnił Mohamed Abdelghani, dyrektor wykonawczy projektu w stowarzyszeniu Abu Salam "podczas niedawnej kontroli sadzenia nowych koralowców zaobserwowano wzrost rafy, a także pojawienie się wielu stworzeń morskich i kolorowych ryb".- Projekt ten jest pierwszym tego typu w regionie Bliskiego Wschodu, który wyszedł z fazy badań i monitoringu do etapu aktywnego rozwiązywania problemów środowiskowych. Projekt stanowi udany model rekultywacji uszkodzonych raf koralowych w Morzu Czerwonym - mówi minister turystyki i starożytności Ahmed Issa.


- Trzy miejsce wokół Hurghady gdzie trwa "sadzenie nowych raf" to zatoki Makadi, Sodfa i wody wokół wyspy Abu Minqar. W tym rejonie rozpoczął się proces odtwarzania wymarłych raf koralowych i powstaną nowe - dodaje Hashim Madkour, prezes Stowarzyszenia Abu Salam.

Projekt odtworzenia raf koralowych u wybrzeży Hurghady powstaje we współpracy z

Wydziału Badań Naukowych Uniwersytetu Al-Azhar i Globalnego Funduszu Środowiska przy ONZ.


Kommentarer


bottom of page