top of page

Gigantyczna ilość odpadów i śmieci usunięta z terenu wokół Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie


Cały czas czekamy na otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie. Wokół obiektu zakończyły się właśnie ostatnie prace porządkowe.Skala tych porządków, ale i bałagan panujący wokół Grand Egyptian Museum (GEM) są nieprawdopodobne. Jak podaje ministerstwo rozwoju regionalnego, z terenu wokół muzeum usunięto 325 tysięcy ton śmieci! To mniej więcej tyle, ile rocznie może przeładować port w Kołobrzegu. Koszt usunięcia tych odpadów wyniósł 57 milionów EGP (7,5 miliona zł). Według ministra Hishama Amny tylko z terenów wokół ulicy prowadzącej do GEM usunięto 317 tysięcy ton śmieci.Prace budowlane i inżynierskie w samym muzeum o kubaturze 24 tysięcy m2 zostały zakończone w 100%. Jak podają władze tego kraju Grand Egyptian Museum zostanie otwarte pomiędzy październikiem tego roku, a lutym 2024 r.Najpierw odbędzie się wielka ceremonia "otwarcia klejnotu Egiptu" z udziałem najważniejszych przywódców światowych, a kilka dni później GEM zostanie udostępnione dla wszystkich zwiedzających. Od listopada ubiegłego roku do muzeum wpuszczane są niewielkie grupy zwiedzających, dzięki czemu sprawdzane są wszystkie systemy i funkcjonalność poszczególnych sal i wystaw.W GEM zgromadzono ponad 100 tysięcy artefaktów. Główną atrakcją muzeum będzie wystawa pełnej kolekcji z grobowców króla Tutenchamona. Obejrzymy także zrekonstruowany statek Chufu, czy barkę solarną. Kolekcja obejmie także 5.000 pozycji przeniesionych z Muzeum Egipskiego w Kairze. Inne artefakty zostały już w całości przetransportowane z magazynów i muzeów w Luksorze, Al Minji, Sauhadż, Asjut, Beni Suwajf, Fajum, Delty Nilu i Aleksandrii.

Muzeum będzie uwzględniać najnowsze technologie takie jak wirtualna rzeczywistość. W Wielkim Muzeum Egipskim znajdzie się muzeum dla dzieci, centrum konferencyjne, centrum szkoleniowe, ogrody, sklepy, bary i restauracje i sale warsztatowe. Koszt całej inwestycji przekroczył półtora miliarda dolarów z czego miliard pochodził z pożyczek od Japońskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej.Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie naprawdę będzie imponujące. Co ważne znajduje się bardzo blisko piramid. GEM znajduje się tu: https://goo.gl/maps/VvemDuPcsMXmNFkm9


Ponadto 35 kilometrów od GEM działa międzynarodowe lotnisko Sphinks. Lotnisko znajduje się tu: https://goo.gl/maps/uGMFHGjY5yxgyfG39Oczekuje się, że Grand Egyptian Museum w Gizie przyciągnie rocznie około pięciu milionów turystów.


hurghada24.plComments