top of page

Egipt zamraża rosyjskie płatności MIR, aby uniknąć sankcji USA


Akceptacja kart płatniczych MIR ułatwiłaby płatności rosyjskim turystom w egipskich hotelach i kurortach.Egipt odłożył plany zastosowania rosyjskiego systemu kart płatniczych MIR w swoich kurortach i hotelach obawiając się możliwych sankcji USA.


„Sankcje nałożone na Rosję zmusiły egipskich decydentów do rezygnacji z poparcia dla systemu MIR” - dowiedział się portal Al-Monitor od anonimowego źródła w Narodowym Banku Egiptu (NBE).
- Niedawny wzrost napływu turystów do Egiptu zachęcił egipskich urzędników do odwrócenia planów połączenia systemu MIR z rodzimym egipskim systemem kart Meeza - powiedział informator Al-Monitor. Inne źródło poinformowało we wrześniu portal Masrawy, że Egipt obawia się, że korzystanie z rosyjskiego systemu płatności może podważyć jego obecne negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pożyczki na wsparcie egipskiej gospodarki.


NBE pierwotnie planował zastosowanie systemu MIR we wrześniu tego roku, ale plany zostały zawieszone po tym, jak kilka tureckich banków opuściło rosyjski system z powodu groźby sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych.
Departament Skarbu USA ostrzegł, że banki przyjmujące płatności kartami MIR ryzykują wspieranie rosyjskich wysiłków zmierzających do uniknięcia zachodnich sankcji związanych z wojną na Ukrainie. Kary mogą obejmować zakaz używania przez te banki dolarów amerykańskich. Ta argumentacja jak widać poskutkowała nie tylko w Turcji, ale i w Egipcie.
MIR to system płatności, który działa niezależnie od zachodniego systemu finansowego, umożliwiając dokonywanie transakcji z rosyjskimi bankami poza systemem płatności międzybankowych SWIFT i pozwalając obywatelom Rosji dokonywanie transakcji cyfrowych poza granicami swojego kraju.Przyjęcie przez Egipt kart MIR umożliwiłoby rosyjskim turystom płacenie w rublach i dostęp do bankomatów, a tym samym ułatwienie ich transakcji i płatności w egipskich hotelach i kurortach.


Egipt jest jednym z pięciu najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych przez rosyjskich turystów.
Rosjanie i Ukraińcy stanowią 40% urlopowiczów w Egipcie, ale ich liczba drastycznie spadła od rosyjskiej inwazji na Ukrainę.Według państwowej agencji statystycznej CAPMAS, Egipt odnotował w tym roku wzrost liczby turystów o 85,4%, z 4,9 miliona odwiedzających kraj w pierwszej połowie 2022 roku, w porównaniu do 2,6 miliona w zeszłym roku. Ponad połowa turystów odwiedzających Egipt pochodzi z Europy Wschodniej ( w tym z Ukrainy i Rosji).

W ubiegłym roku Egipt wygenerował 13 miliardów dolarów przychodów z turystyki.


hurghada24.pl

Comments