top of page

Egipt z systemem Tax Free dla turystów. Na lotnisku otrzymamy zwrot podatku VAT za zakupy


Egipt uruchomił system Tax Free dla zagranicznych turystów. Na razie system działa tylko na lotnisku Sharm el-Sheikh.
Egipski Urząd Podatkowy (ETA) wyjaśnił w jaki sposób odwiedzający - niebędący rezydentami - otrzymają zwrot z tytułu podatku od wartości dodanej (VAT) przy zakupie towarów w Egipcie. Oficjalnie taka możliwość istniała wcześniej, jednak ze względu na wieloetapowy i skomplikowany charakter - poprzedni mechanizm był praktycznie martwy.
Co jest potrzebne do zwrotu podatku VAT od zakupów w Egipcie? Wyjaśniamy...

Zagraniczni turyści mogą od wczoraj (na razie tylko na lotnisku w Sharm el-Sheikh) uzyskać zwrot podatku VAT od zakupów na terytorium tego kraju, jeśli ich pobyt w Egipcie nie przekraczał trzech miesięcy, a koszt zakupów wynosił co najmniej 1500 funtów egipskich (280 złotych, lub 61 USD).


W takim przypadku cudzoziemiec musi przedstawić zakupiony przedmiot w nieotwartym opakowaniu: tj. nie należy go używać przed wyjazdem z kraju. Nie da się więc kupić np. butów, założyć je i okazać rachunek do wglądu.ETA podkreśla, że turyści przed zakupem powinni upewnić się, że sklep w którym robią zakupy jest podłączony do systemu Tax Free - sygnalizuje to naklejka przy wejściu, lub ogłoszenie przy kasie.
W takich sklepach, kupując towary z Tax Free cudzoziemiec otrzyma pokwitowanie elektroniczne zawierające numer jego paszportu. Oczywiście o chęci takiej czynności lepiej poinformować sprzedawcę przed zakupem.


Zgodnie z nowymi przepisami zwrot podatku VAT będzie odbywał się według międzynarodowych standardów.
Przed wyjazdem z Egiptu pieniądze zostaną zwrócone natychmiast, po skontaktowaniu się ze specjalnymi stanowiskami Tax Free na lotnisku.

Do przelania zwróconej kwoty podatku wymagana będzie karta bankomatowa, lub bankowa. W jakiej walucie VAT zostanie zwrócony? Tego ETA nie precyzuje. Wiadomo jedynie, że nie otrzymamy zwrotu gotówki, a będzie to przelew.


Warto wiedzieć, że standardowa stawka dla większości produktów nieżywnościowych w Egipcie wynosi 14%, więc - gdy kupimy towar za 100 USD - należy nam się 14 dolarów zwrotu.


Jeżeli "pilotażowy program" wdrażania Tax Free na lotnisku Sharm el-Sheikh sprawdzi się, zostanie wprowadzony w portach lotniczych m. in. Hurghady i Marsa Alam w pierwszych miesiącach przyszłego roku.


hurghada24.pl

bottom of page