top of page

Egipt uruchamia na lotniskach system zwrotu podatku VAT dla turystów


Tax Free dla turystów zostanie uruchomiony w Egipcie w listopadzie tego roku.

Tax Free to rozwiązanie, dzięki któremu podróżni mogą otrzymać zwrot podatku VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium innego kraju - w tym wypadku Egiptu. Tax Free w Egipcie działać będzie według modelu międzynarodowego.

W ramach nowego systemu będzie można otrzymać zwrot pieniędzy za zakupy, których wartość przekracza 1500 funtów egipskich (373 zł lub 77 USD). Trzeba będzie mieć przy sobie dowód zakupu towaru (najlepiej paragon z kasy rejestrującej).
Zgodnie z nowymi przepisami zwrot podatku VAT będzie odbywał się według standardowego międzynarodowych standardów. Przed wyjazdem z Egiptu pieniądze zostaną zwrócone natychmiast, po skontaktowaniu się ze specjalnymi kioskami Tax Free. Zakłada się, że takie punkty zostaną otwarte na lotniskach międzynarodowych, a Sharm el-Sheikh jako pierwszy przetestuje nowy system.Egipski rząd zatwierdził utworzenie Global Blue Egypt w celu wdrożenia przepisów ustawy o VAT w ramach Egypt's Vision 2030, czyli strategii cyfrowej transformacji państwa egipskiego oraz wysiłków na rzecz rozwoju turystyki i zakupów.Według Stowarzyszenia Rosyjskich Organizatorów Turystyki Ator, oficjalna data uruchomienia zaktualizowanego systemu Tax Free w Egipcie nie została jeszcze ogłoszona. Jednak według źródeł stowarzyszenia lokalni eksperci uważają, że projekt pilotażowy może rozpocząć się w Sharm el-Sheikh już w listopadzie, kiedy kurort będzie gospodarzem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP27.Szczyt Klimatyczny rozpocznie się 6 listopada, a gościć będzie blisko 30 tysięcy osób z całego świata.
Teraz w Egipcie cudzoziemiec ma możliwość zwrotu podatku VAT, ale tylko nominalnie. Ze względu na uciążliwe procedury i długi czas oczekiwania na zwrot, mechanizm ten właściwie nie działa i turyści z niego nie korzystają.

Tak więc, aby otrzymać zwrot podatku VAT (standardowa stawka dla większości produktów nieżywnościowych wynosi 14%), nierezydent musi złożyć odpowiedni wniosek do egipskiego urzędu skarbowego (ETA) dołączając szereg dokumentów, w tym faktura zakupu, w której podatek musi być odzwierciedlony, podać numer identyfikacyjny podatnika w swoim kraju oraz szczegóły płatności.
Można ubiegać się o zwrot podatku w ciągu dwóch miesięcy od zakupu i można złożyć tylko jeden zwrot podatku każdego miesiąca. System ETA automatycznie wysyła wiadomość e-mail do wnioskodawcy, gdy tylko jego wniosek zostanie zaakceptowany lub odrzucony. Przetwarzanie żądania trwa do 45 (!) dni.
Już niedługo wszystko powinno się zmienić na lepsze. Jeżeli "pilotażowy program" wdrażania Tax Free na lotnisku Sharm el-Sheikh sprawdzi się - zostanie wprowadzony w portach lotniczych m. in. Hurghady i Marsa Alam w pierwszych miesiącach przyszłego roku.


hurghada24.plComments