top of page

Egipt rozważa całkowite usunięcie tuk-tukówEgipt negocjuje obecnie z międzynarodowymi producentami samochodów wykonanie trójmiejscowych pojazdów z napędem elektrycznym Mają one zastąpić powszechnie znane tuk-tuki - ogłosił w minister sektora publicznego biznesu Hisham Tawfik.Trójmiejscowe pojazdy z napędem elektrycznym będą mogły płynnie manewrować na wąskich drogach, podobnie jak tuk-tuki - zauważył Tawfik. Dodał, że będą one pracować na "czystej energii" i zostaną wyposażone w systemy śledzenia umożliwiające utrzymanie bezpieczeństwa obywateli. Pojazd będzie kompaktowych rozmiarów.


Tawfik ogłosił to podczas spotkania z komitetem rządowym, którego zadaniem było ustalenie zasad zastępowania tuk-tuków małymi samochodami osobowymi. Według nieoficjalnych szacunków w Egipcie działa obecnie prawie pięć milionów tuk-tuków.Tuk-tuki pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku jako tani i alternatywny środek transportu dla milionów Egipcjan w całym kraju. Przez lata jednak pozostawały nielicencjonowane i stały się niebezpieczne.


W listopadzie 2021 roku Egipt wstrzymał import komponentów do produkcji tuk-tuków, w tym podstawy, podwozia i silnika.

W kwietniu 2021 r. tuk-tuki zostały włączone do szerszej inicjatywy wymiany pojazdów w celu ochrony środowiska i wykorzystania produkcji gazu ziemnego w kraju.


Rząd ustanowił również mechanizmy finansowania dla tych, którzy chcą zastąpić swoje tuk-tuki minivanem zasilanym gazem.


(dailynews)bottom of page