top of page

Egipt odrestauruje synagogę Ben Ezry w KairzeEgipskie ministerstwo turystyki i starożytności, reprezentowane przez Najwyższą Radę Starożytności rozpoczęło realizację projektu renowacji synagogi Ben Ezry w Kairze - donosi Egypt Today.
Jak przypomniał sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności Mustafa Waziri, synagoga znajduje się wewnątrz twierdzy Babilon i jest to najstarszy tego typu obiekt w Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Ostatni raz synagoga została odrestaurowana w 1991 roku.
Synagoga składa się z dwóch pięter. Pierwsze piętro przeznaczone jest dla mężczyzn. Drugie jest dla kobiet. W centrum znajduje się spora przestrzeń na której czytana jest Tora.Pierwsze prace konserwatorskie to czyszczenie ścian i dekoracji kwiatowych. Prace obejmują również ocieplenie dachów i ochronę przed wilgocią. Renowacja obejmie też poprawę kolorystyki w synagodze. Wszystkie prace będą prowadzone przy użyciu najnowszych metod i sprzętu.


W 2018 roku prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi przeznaczył 71 milionów dolarów na renowację synagog i miejsc dziedzictwa żydowskiego w kraju. Rok wcześniej rząd egipski zatwierdził wart 22 miliony dolarów plan odbudowy 160-letniej synagogi Elijahu Hanavi w Aleksandrii. Była ona ostatnią aktywną synagogą w mieście. Została jednak zamknięta po zawaleniu części sufitu.


Izrael wyraził podziękowania rządowi egipskiemu za decyzję o renowacji starożytnej synagogi.


(israelnationalnews)


Comments


bottom of page