top of page

Egipt nie zamknie Kanału Sueskiego dla rosyjskich statków


Stany Zjednoczone nie wezwały Egiptu do zakazania rosyjskim statkom pływania po Kanale Sueskim po inwazji na Ukrainę i nałożeniu na Rosję największych w historii sankcji gospodarczych - mówi szef Urzędu Kanału Sueskiego Osama Rabie.

- Kanał Sueski to międzynarodowa cieśnina, która jest neutralna dla wydarzeń politycznych i wojen zgodnie z Porozumieniem Konstantynopolitańskim - powiedział Rabie telewizji Sada El-Balad.

Konwencja konstantynopolitańska z 1888 roku to traktat podpisany przez kilka krajów, w tym Rosję i dotyczy swobodnej żeglugi po Kanale Sueskim. Pierwszy artykuł traktatu stanowi, że „Kanał będzie zawsze wolny od handlu lub wojny, bez rozgraniczenia na bandery, a strony podpisujące dokument w żaden sposób nie będą zakłócać swobodnego korzystania z Kanału zarówno w czasie wojny jak i w czasie pokoju”.

Kanał Sueski łączący Morze Śródziemne i Morze Czerwone. Jest najkrótszą drogą morską między Azją, a Europą i najszybszą przeprawą z Oceanu Atlantyckiego na Ocean Indyjski.


Około 12% światowego handlu przechodzi przez Kanał przewożąc co roku towary o wartości ponad 1 biliona dolarów. Kanał jest jednym z głównych źródeł dochodów w walutach obcych dla Egiptu. W 2021 roku Egipt zarobił na przepływie statów przez Kanał Sueski 6,3 miliarda dolarów.
(middleeastmonitor,ahram)

コメント


bottom of page