top of page

Egipt chce zorganizować igrzyska olimpijskie


Egipt chce zostać pierwszym afrykańskim gospodarzem igrzysk olimpijskich.

Egipt planuje przedstawić oficjalną ofertę organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku mając nadzieję, że stanie się pierwszym krajem afrykańskim, który zorganizuje największą sportową imprezę na świecie.


Egipski Narodowy Komitet Olimpijski (ENOC) poinformował, że szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) Thomas Bach będzie rozmawiał o tym pomyśle 24 września podczas spotkania z prezydentem Abdelem Fattahem al-Sisim.


Podczas pobytu w Kairze szef MKOl odwiedzi "Egypt International Olympic City", które powstaje w Nowej Stolicy Administracyjnej.
Egypt International Olympic City" jest drugim co do wielkości kompleksem sportowym w Afryce, ze stadionem, który może pomieścić 93 400 widzów. Znajdują się tam również dwie duże hale sportowe, basen olimpijski, hipodrom, korty tenisowe, obiekty do squasha i boiska treningowe, a także budynki administracyjne, kulturalne i hotelowe.

Budowa kompleksu rozpoczęła się w 2019 roku i ma zostać ukończona do końca tego roku. Po zakończeniu budowy "Egipskie Miasteczko Olimpijskie" będzie największym tego typu obiektem sportowym w Afryce i na Bliskim Wschodzie.


Kamilla Swart, profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Hamad bin Khalifa w Katarze uważa, że ​​Egipt ma mocne argumenty, by zostać pierwszym afrykańskim gospodarzem igrzysk olimpijskich. - Igrzyska nigdy nie były organizowane na kontynencie afrykańskim - powiedział Swart. Wraz z tym, że MKOl zmienia swoje procesy wyłaniania gospodarzy igrzysk, kładąc nacisk na "dialog z zainteresowanym". - Egipt staje się silnym pretendentem do ich organizacji w 2036 roku - dodał profesor.Egipt zmierzy się z ostrą konkurencją ze strony takich krajów jak Indie, Wielka Brytania, Niemcy, Turcja, Hiszpania i Rosja, które wykazały zainteresowanie organizacją igrzysk w 2036 roku.


Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 odbędą się w Paryżu, Los Angeles zorganizuje igrzyska latem 2028 r., a cztery lata później Letnie Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Brisbane w Australii.

- Egipt, podobnie jak Republika Południowej Afryki z Mistrzostwami Świata FIFA 2010 czy Katar z Mistrzostwami Świata w 2022 roku - stanie przed wielkim wyzwaniem. Ale myślę, że organizacja tego typu imprezy jest w Egipcie jak najbardziej możliwa - powiedział Swart.


Egipt wziął udział w 23 letnich igrzyskach olimpijskich od czasu debiutu w Sztokholmie w 1912 roku, zdobywając osiem złotych, 11 srebrnych i 19 brązowych medali. Egipt zbojkotował igrzyska w 1932 i 1980 roku.


Gospodarza letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku poznamy w roku 2029.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page