top of page

Egipt chce "puścić z torbami" Netflix. Domaga się gigantycznego odszkodowania za "Kleopatrę"


Egipski zespół składający się z wybitnych prawników i archeologów zażądał od Netflixa odszkodowania finansowego w wysokości dwóch miliardów dolarów za zniekształcenie wizerunku królowej Kleopatry i cywilizacji starożytnego Egiptu.
Przypomnijmy, Netflix wyemitował kontrowersyjny czteroodcinkowy, fabularyzowany dokument o Kleopatrze VII pod tytułem "Królowa Kleopatra" w którym starożytna egipska królowa jest przedstawiona jako osoba czarnoskóra.W liście przesłanym przez zespół do UNESCO zespół stwierdził, że Egipt ma prawo do odszkodowania w wysokości dwóch miliardów dolarów za zniekształcenie „egipskiej tożsamości”. W liście czytamy także, iż, "Egipt ma prawo do podjęcia środków prawnych w celu zachowania materialnego i niematerialnego egipskiego dziedzictwa, zarówno starożytnego, jak i współczesnego".Zdaniem najsłynniejszego egiptologa na świecie Zahi Hawassa "dokument Netflixa fałszuje fakty w sposób oczywisty”.


W sprawie "Królowej Kleopatry" zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu szeregu naruszeń złożył radca prawny i pełnomocnik ministra kultury Egiptu Essam Khalaf, który zażądał usunięcia filmu z platformy Netflix i trwałego uniemożliwienia jego wyświetlania.

W swoim pozwie radca zarzucił Netflixowi, iż stworzył fabularyzowany dokument "bez uzyskania zgody ministerstwa kultury i starożytności na ucieleśnienie historycznej postaci egipskiej, a także bez pozwolenia stworzył obraz zawierający elementy starożytnej kultury Egiptu".


Wcześniej kairski prawnik Mahmoud al-Semary złożył zawiadomienie do prokuratury z żądaniem zamknięcia Netflixa w Egipcie. Al-Semary powstanie filmu nazwał "zbrodnią".

Znany egipski historyk Mohammed Shaaban zwrócił uwagę, że dokument Netflixa "rażąco zniekształca historię cywilizacji egipskiej", gdyż Kleopatra będąc władczynią macedońskiej dynastii Ptolemeuszy nie miała w swojej rodzinie żadnych afrykańskich korzeni. Dotychczasowe badania historyczne dowodzą, że Kleopatra miała korzenie macedońsko-perskie.Na temat wyglądu Kleopatry (na zdjęciu Elizabeth Taylor i Richard Burton w filmie "Kleopatra" z 1963 roku) wiadomo tyle, że była niską kobietą (mierzyła około 150 cm wzrostu), a z pochodzenia była Greczynką. Nie jest znane pochodzenie jednej z jej babek - co otwiera furtkę do spekulacji, iż kolor skóry Kleopatry mógł być nieco ciemniejszy - jeśli założyć, że babka królowej rzeczywiście była pochodzenia północnoafrykańskiego. Badacze wskazują jednak, że podobizny królowej prezentują grecki "haczykowaty" nos, a więc słuszne jest założenie, że jej wygląd był typowo Grecki.Czteroodcinkowy fabularyzowany dokument "Królowa Kleopatra" został wyprodukowany przez Jadę Pinkett Smith (żonę Willa Smitha), a w rolę Kleopatry wcieliła się Adele James.


hurghada24.pl

Comments