top of page

Egipt chcą współpracować z Turcją, by pobudzić turystykęW obliczu stagnacji, która uderzyła w sektor turystyczny w Egipcie z powodu agresji Rosji na Ukrainę, władze w Kairze rozważają nowe sposoby na przyciągnięcie zagranicznych turystów.


Napaść Rosji na Ukrainę zahamował napływ turystów z obu krajów, co źle wróży sektorowi turystycznemu ponieważ turyści rosyjscy i ukraińscy stanowią mniej więcej jedną trzecią rocznej liczby turystów odwiedzających Egipt.Sektor turystyczny odpowiada za 12% produktu krajowego brutto Egiptu i jest jednym z głównych źródeł obcej waluty.


Według pracowników sektora turystycznego w tej chwili obłożenie hoteli nad Morzem Czerwonym waha się między 30%, a 50%.

W miarę zbliżania się świąt Wielkanocnych Egipt chce zwiększyć napływ turystów z Europy Zachodniej, w tym z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Węgier, a także z krajów Zatoki Perskiej.

Magdy Selim, była urzędniczka egipskiego Ministerstwa Turystyki, twierdzi, że Egipt w tym roku przyjmie maksymalnie 2 miliony turystów, co stanowi 50% spadek w porównaniu z rokiem ubiegłym.


Przychody Egiptu z turystyki w 2021 r. przekroczyły 13 miliardów dolarów, powracając do poziomu sprzed pandemii. Według oficjalnych danych, przychody Egiptu z turystyki w 2020 roku wyniosły 4 miliardy dolarów z 3,5 milionami turystów, co oznacza 70% spadek w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy przychody osiągnęły 13,03 miliarda dolarów przy ponad 13 milionach turystów.Egipski wiceminister turystyki Ghada Shalaby powiedziała agencji Reuters, że Egipt bada obecnie sposoby na ponowne "przyciągnięcie" rosyjskich poprzez umożliwienie im wjazdu do Turcji, a następnie do Egiptu.

- To jedna z opcji nad którą się pracujemy, ale nie jedyna. Nasi koledzy z lotnictwa cywilnego badają wszystkie możliwości związane sankcjami nałożonymi na Rosję i czekamy na pozytywne wiadomości” - mówi Shalaby.


Według tego pomysłu rosyjscy turyści albo polecieliby do Turcji, a następnie do Egiptu, albo byliby na "wspólnym pakiecie wakacyjnym" podczas którego odwiedziliby oba kraje. Przeszkodą są jednak sankcje nałożone na Rosję.

Ambasador Rosji w Kairze Georgi Borysenko powiedział niedawno, że jego kraj od dziesięcioleci jest przyzwyczajony do zachodnich sankcji i bez problemu poradzi sobie z nowymi, wynikającymi z rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Na konferencji prasowej w Kairze 30 marca Borysenko wezwał Egipt do przyłączenia się do systemu płatności kartą Mir, który jest alternatywą dla systemów bankowych Visa i MasterCard i ułatwi przelewy rosyjskim turystom przyjeżdżającym do Egiptu w nadchodzącym okresie.Liczba turystów, którzy odwiedzili Turcję w 2021 r. osiągnęła ponad 30 milionów, co dało przyniosło krajowi 24 miliardy dolarów. Na szczycie listy znaleźli się rosyjscy turyści z 4,7 milionami turystów, w porównaniu z 2,1 milionami z Ukrainy.

W 2019 roku ukraińscy turyści stanowili drugą co do wielkości liczbę turystów, którzy odwiedzili Egipt z 1,6 mln osób, co stanowi wzrost o 32% rok do roku.Według ambasady Ukrainy w Kairze ponad 727.000 ukraińskich turystów przybyło do Egiptu w 2020 roku, co stanowi 21% całkowitej liczby turystów zagranicznych, którzy wówczas odwiedzili Egipt.


Według Ukraińskiej Agencji Turystycznej w zeszłym roku do Egiptu przyjechało 1,46 mln Ukraińców, co plasuje Egipt jako drugi - po Turcji - najpopularniejszy kierunek turystyczny dla Ukraińców.Rosjanie zawsze chętnie wypoczywali w Egipcie. W 2014 roku blisko 3 mln rosyjskich turystów odwiedziło ten kraj, zanim Moskwa nałożyła zakaz bezpośrednich lotów do Egiptu po katastrofie rosyjskiego samolotu startującego z Sharm el-Sheikh w 2015 r. w którym zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie.

W lipcu ubiegłego roku Rosja zniosła ten zakaz. Od tego czasu, do końca 2021 roku 700.000 Rosjan odwiedziło Egipt, a 125.000 rosyjskich turystów przybyło do kraju w pierwszych dwóch tygodniach tego roku.

Co ważne podkreślenia egipski rząd zgodził się na przedłużenie programu "stymulacji lotów czarterowych". Program, którego celem jest wspieranie egipskiej turystyki pozwala wszystkim światowym liniom lotniczym uzyskać zachęty pieniężne w wysokości od 1.500 do 3.500 dolarów za lot do Egiptu. Program miał zakończyć się pod koniec kwietnia, ale zgodnie z ostatnią decyzją zostanie przedłużony do końca października 2022 roku.


(middleeasteye,al-monitor)

bottom of page