top of page

Egipskie muzea archeologiczne i specjalne wystawy z okazji Święta Pracy

Muzea archeologiczne w całym Egipcie świętują Święto Pracy i nadejście Eid El-Fitr organizując specjalne wystawy z kolekcjami różnych artefaktów przedstawiających egipskie uroczystości w przeszłości.


Artefakty, które będą wystawiane przez cały maj, zostały wybrane na podstawie głosów miłośników starożytności na całym świecie na oficjalnej stronie facebooka każdego muzeum.

Muzeum Sztuki Islamskiej wystawiło miedziany słoik ozdobiony srebrem i złotem. Muzeum Biżuterii w Aleksandrii pokazuje zestaw biurowy z kolekcji króla Farouka zawierający pióro ze złotym końcem, pieczęć wyrzeźbioną z podpisem króla i otwieracz do listów z nożem wykonanym ze srebra.Muzeum Policji wystawia tarczę w kształcie żółwia z epoki islamskiej a Muzeum Hali Trzeciej Międzynarodowego Lotniska w Kairze wyświetla model 3D grobowca Państwa Środka na nekropolii El-Assassif w Luksorze. Przedstawia on siedem osób parzących piwo, piekących chleb i gotujących mięso.Muzeum Narodowe w Aleksandrii wystawia piórnik ozdobiony srebrem i złotem. Muzeum Tel Basta pokazuje bransoletkę agatową z amuletami. Muzeum KomOshim w Fajum prezentuje drewniany model łodzi z pełnym personelem a Muzeum w Luksorze udostępnia kolekcję instrumentów budowlanych.Również Muzeum Koptyjskie w Starym Kairze wystawia drewniany grawerunek przedstawiający grupę kobiet grających muzykę i tańczących w jej rytm dzieci. Muzeum Farouk Corner w Maadi wystawia zdjęcie ślubu króla Farouka z królową Nariman a Królewskie Muzeum Powozów w Bulaq prezentuje powóz alay, który był używany podczas oficjalnych ceremonii do transportu VIP-ów.Ponadto Muzeum Gayer Anderson pokazuje bęben i tamburyn wykonane z drewna i kości słoniowej. Natomiast Hall Two Museum of Cairo International Airport Museum wystawia koptyjski, prawosławny rękopis chrześcijański.


To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez muzea w całym Egipcie.


(ahramonline)

bottom of page