top of page

Egipskie komplementy - ujmujące, czy zadziwiające?Nie można nie zgodzić się z faktem jak wielką władzę mają... komplementy. Komplementy są integralną częścią naszego życia społecznego. Przełamują lody w niezręcznych sytuacjach, pomagają stworzyć pozytywną atmosferę i bardzo często ułatwiają przebieg rozmów. Egipcjanie uwielbiają rozdawać komplementy, niektórzy szczerze, inni nie.


Profesor Norihiro Sadato, kierownik naukowy w Narodowym Instytucie Nauk Fizjologicznych w Japonii (NIPS) podkreślił siłę komplementów stwierdzając, że "dla mózgu otrzymanie komplementu jest tak samo nagrodą społeczną, jak nagrodą pieniężną".Kultura jest ewidentnie ważną częścią życia ludzi. Poznanie nowej kultury oznacza wspieranie nowego sposobu rozumienia tożsamości ludzi i systemów wartości.


Egipcjanie zdecydowanie robią to inaczej. "Inaczej" jest tutaj słowem kluczowym, ponieważ po przetłumaczeniu, prawie wszystkie komplementy brzmią dziwacznie i szczególnie zabawnie.


Przygotowaliśmy listę zabawnych wyrażeń, których Egipcjanie używają by się się przymilić:"Jesteś pełnią księżyca" - to słowa zwykle używane, gdy chce się wyrazić jak piękna jest druga osoba.


"Jesteś mistrzem" - to forma okazywania uznania dla czyichś działań.


"Prorok odwiedził nas" - to słowa powitania w egipskim domu kogoś bardzo miłego. "Twoje ręce powinny być owinięte jedwabiem" - to zwrot zwykle używany, gdy ktoś jest zręczny i może wykonać idealnie powierzoną pracę."Jesteś promienny" - to słowa używane najczęściej, by kogoś uspokoić i potwierdzić, że jest mile widzianą osobą. "Niech Bóg błogosławi twoje ręce" - tak często mówią Egipcjanie, gdy ktoś docenia pracę wykonaną przez inną osobę. "Później zjedliśmy palce" - ten zwrot służy do wyrażenia satysfakcji z jedzenia dobrego i sycącego posiłku.
(egyptianstreet)

bottom of page