top of page

Egipski rząd na 3 miesiące rezygnuje z eksportu ropy i kukurydzy
Minister handlu i przemysłu Nevin Jama wydała dekret zawieszający eksport wszelkiego rodzaju olejów, przypraw i kukurydzy. Dekret obowiązywać będzie trzy miesiące. Decyzja ta wchodzi w życie już dziś.

Minister powiedziała, że decyzja ta została podjęta po koordynacji z ministrem dostaw i handlu wewnętrznego w ramach państwowego planu zabezpieczenia rynku wewnętrznego przed działaniami spekulacyjnymi.

Dotyczy to również możliwości dostarczania Egipcjanom odpowiednich towarów zwłaszcza w ramach przygotowań do świętego miesiąca Ramadan, podczas którego tempo konsumpcji produktów spożywczych znacznie wzrasta.
Natomiast dwa dni temu minister handlu i przemysłu wydał dekret zawieszający eksport fasoli (żwirowej i mieszanej), soczewicy, makaronów, pszenicy i mąki wszelkiego rodzaju. Dekret również został przyjęty na trzy miesiące.

Decyzje te związane są z napiętą sytuacją międzynaro6dową, zwłaszcza agresją Rosji na Ukrainę. W ostatnich dniach w Egipcie o 200 procent podrożał chleb a o 30 procent mięso. Od początku 2022 roku inflacja w Egipcie wzrosła o 10 procent.


(almasryalyoum)

Comments


bottom of page