top of page

Dziś początek najważniejszego święta muzułmańskiego Id al-Adha, czyli Święto OfiarowaniaŚwięto Ofiarowania obchodzone jest przez cały świat muzułmański, nie tylko przez pielgrzymów, którzy udali się do Mekki. W Hurghadzie główne uroczystości odbędą się jutro, dokładnie o godzinie 6.18 przed Wielkim Meczetem w Marinie.


Jak czytamy na stronach Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP "integralną częścią obchodów jest, oprócz modlitwy świątecznej, złożenie ofiary ze zwierzęcia kopytnego (byk, wielbłąd, kozioł, baran) przez osobę wyznania muzułmańskiego, zgodnie z zasadami wiary i warunkami religijnymi dotyczącymi uboju zwierząt. Złożenie ofiary ze zwierzęcia, podczas obchodów święta muzułmańskiego, jest tradycją Abrahamową, a samo złożenie kurbana jest symbolem posłuszeństwa wobec Allaha i oddaniem hołdu wielkim ideałom i dogmatom".

Id al-Adha upamiętnia ofiarę Abrahama i jego posłuszeństwo wobec Boga. Abraham według islamu miał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izmaela, Bóg jednak, widząc oddanie Abrahama, pozwolił mu złożyć w ofierze barana zamiast dziecka.


Na pamiątkę czynu Abrahama każdy ojciec rodziny składa w ofierze owcę, barana, wielbłąda lub krowę. Zwierzę musi zostać zabite rytualnie, następnie dzieli się mięso tak, by ⅓ oddać potrzebującym, ⅓ krewnym, a pozostałą ⅓ spożywa się na wspólnej uczcie.By uniknąć zamieszania, w Mekce pielgrzymi wnoszą opłatę, a wynajęci rzeźnicy dokonują ofiary za nich. Tego dnia wspólnie odwiedza się meczet, recytuje Koran i rozdaje prezenty.

W Hurghadzie obowiązuje zakaz "publicznego uboju rytualnego" na ulicach, czy placach. Za złamanie tego zakazu grozi kara w wysokości 50.000 funtów egipskich (6.600 zł). Jutro rano kursować będą specjalne, darmowe busiki dowożące wiernych do Wielkiego Meczetu, który znajduje się tu: https://goo.gl/maps/FW2Z5378NnExQUjP7

W Hurghadzie na starym bazarze przy Dahar Square sprzedany został wczoraj "kozioł ofiarny". Zwierzę ważące 65 kilogramów kosztowało nabywcę 11 tysięcy funtów (1.450 zł).

W czasie Święta Ofiarowania wielu muzułmanów składa datki pieniężne przeznaczone na pomoc biednym i na fundacje charytatywne. Dzieci otrzymują prezenty - przede wszystkim torby z cukierkami.Id al-Adha potrwa od dziś do 1 lipca i jest płatnym świętem państwowym. Dekretem premiera Mustafy Madbouliego Egipcjanie "wolne" mają do 2 lipca.

Część sklepów i restauracji w Hurghadzie może być z tego powodu zamkniętych. Zamknięte będą urzędy państwowe.


hurghada24.pl

bottom of page