top of page

Dziś początek świętego miesiąca dla muzułmanów. Rozpoczyna się RamadanData rozpoczęcia Ramadanu zmienia się co roku. Ponieważ islam przestrzega kalendarza księżycowego. Ramadan rozpoczyna się wówczas, gdy zaobserwowany zostanie pierwszy półksiężyc w nowiu. W tym roku święty miesiąc dla muzułmanów rozpoczął się dziś, a zakończy 8 kwietnia.

Ramadan to przede wszystkim czas, który kojarzy się z zakazem spożywania posiłków od wschodu do zachodu słońca. Muzułmanie powinni jeść dwa posiłki - przed świtem i po zapadnięciu zmierzchu. Nawoływanie na poranną modlitwę jest sygnałem, że jedzenie trzeba przerwać. Nie można także pić i palić. Zabronione są również stosunki płciowych przed zachodem słońca.


Z drugiej strony w czasie Ramadanu obowiązuje silne pielęgnowanie pięciu filarów islamu. Chodzi o wyznanie wiary, modlitwę, jałmużnę, pielgrzymkę do Mekki i właśnie post. Należy także starać się powstrzymywać od konfliktów i walk.W trakcie tegorocznego Ramadanu sklepy, centra handlowe, restauracje, kawiarnie i bazary mogą być otwarte do drugiej w nocy. Restauracje, kawiarnie i sklepy z obsługą na wynos i z dostawą do domu mogą pracować 24/h na dobę. W trakcie Ramadanu egipskie banki otwarte będą od godziny 9.00 do 14.00. Należy pamiętać o zmniejszonej częstotliwości kursowania transportu publicznego (tzw. busików) oraz taksówek. Niektóre sklepy, bary i restauracje mogą rozpoczynać pracę około południa.


Comments