top of page

Dziś najważniejsze święto Hurghady i całej prowincji Morza Czerwonego


Z okazji 53. rocznicy bitwy o Shedwan w Hurghadzie obchodzony jest Narodowy Dzień prowincji Morza Czerwonego. Bitwa miała miejsce 22 stycznia 1970 roku.Wszystko rozpoczęło się o świcie na skalistej wyspie oddalonej od Hurghady o 16 mil morskich. W ramach operacji "Rodos" na wyspie Shedwan o powierzchni 42 km2 - należącej do Egiptu wylądowali izraelscy spadochroniarze i komandosi morscy "Shayetet". Ich celem było przejęcie egipskich instalacji wojskowych i najważniejszego - radaru - który kontrolował cały obszar.Na wyspie znajdowało się wówczas ponad 80 żołnierzy egipskich. W wyniku bardzo zaciętych walk trwających nieco ponad 38 godzin zginęło (według różnych źródeł) od kilkunastu do 70 żołnierzy armii egipskiej.

Izrael stracił od trzech do kilkunastu komandosów. Pomimo odwrotu - cel operacji został przez Izrael osiągnięty.

Izraelscy żołnierze zdemontowali najnowocześniejszy wówczas system radarowy na świecie (brytyjska Decca) i przetransportowali go do kraju. Zdemontowano także wszystkie inne urządzenia wojskowe. Wysadzono w powietrze strategiczne budowle militarne.
W zasadzie nietknięta została jedynie latarnia morska (widać ją na archiwalnym zdjęciu).

W obronę wyspy Shedwan włączyli się zwykli mieszkańcy prowincji Morza Czerwonego. Na swoich małych łodziach motorowych transportowali z Hurghady na wyspę broń oraz zaopatrzenie i wodę. Informowali także egipską marynarkę wojenną o ruchach izraelskich wojsk na samej wyspie oraz działaniach lotnictwa Izraela (system radarowy nie działał).
Bohaterem Egiptu został kapitan Hosni Hamad, który stracił życie, kierując torpedowymi łodziami na wyspę z własnej inicjatywy.


Dziś Hurghada oddaje swoim bohaterom cześć.


Główne dzisiejsze obchody odbywają się lub odbędą na "Cmentarzu Męczenników" w dzielnicy Dahar oraz w Hurghada Museum w dystrykcie Memsza.Wyspa Shedwan nazywana także Shaker Island położona jest w pobliżu wejścia do Zatoki Sueskiej i Zatoki Akaba na Morzu Czerwonym, 35 km od Hurghady i 325 km od Suezu. Ma około 35 km długości i 1,5 szerokości.


To największa wyspa rafy koralowej w Cieśninie Gopal. Ma wspaniałą, prawie pionową ścianę rafy koralowej na głębokości ponad 40 metrów.Wyspa Shedwan znajduje się tu: https://goo.gl/maps/mqyC7qEQyWTi5dKT8


hurghada24.pl

댓글