top of page

Czy rosyjscy oligarchowie znajdą schronienie w Egipcie?


Egipscy politycy wezwali swój rząd do "otwarcia drzwi" dla rosyjskich oligarchów po zamrożeniu ich aktywów m. in. w Unii Europejskiej z USA. Wezwanie pojawiło się w związku z trudnościami gospodarczymi Egiptu po napaści Rosji na Ukrainę.


Do tej pory Egipt unikał potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 7 kwietnia Kair wstrzymał się od głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ zawieszającą Rosję w Radzie Praw Człowieka z powodu „rażących i systematycznych naruszeń i nadużyć praw człowieka” na Ukrainie.Egyptian Revolution Party wprost zażądała przyjęcia rosyjskich miliarderów, aby Egipt mógł czerpać korzyści z "z ich wygnania" z rynków europejskich i amerykańskich.


- Rząd powinien komunikować się z rosyjskimi inwestorami i rosyjskim rządem i udzielać im koncesji na inwestycje w Egipcie, zwłaszcza w przemysł, energetykę i turystykę” - powiedział szef partii Tareq Zeidan w oświadczeniu z 20 marca. „Nie jesteśmy po stronie żadnej partii w ukraińskim kryzysie. Jesteśmy w kryzysie gospodarczym, a teraz ważne jest, aby przyciągnąć te inwestycje” - stwierdził Zeidan w rozmowie z Al Monitor.


Zeidan powiedział, że Egipt musi opracować zestaw środków, aby przyciągnąć rosyjskie inwestycje, a pierwszym krokiem jest zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności politycznej. Wezwał również rząd do sprzedaży egipskich stref przemysłowych uciekającym rosyjskim oligarchom. - Przygotowaliśmy studium branż w których możemy skorzystać z rosyjskich inwestycji i wkrótce prześlemy je rządowi - dodał Zeidan.Yomn Al-Hamaki, profesor ekonomii na Uniwersytecie Ain Shams uważa, że ​​pomimo sankcji, rząd Egiptu zdecyduje się na wzmocnienie więzi gospodarczych z Rosją. Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie wykluczyły rosyjskie instytucje finansowe z systemu płatności SWIFT używanego przez tysiące banków na całym świecie.


- Mamy długą historię stosunków gospodarczych z Rosją - mówi Al-Hamaki. "Na przykład w latach 90. mieliśmy umowy o wzajemnym handlu, w ramach których wymienialiśmy towary bez użycia twardej waluty. Możemy to zrobić ponownie, jeśli pojawią się przeszkody związane z wyjściem Rosji z systemu SWIFT”.


Wezwania rządu egipskiego do większych inwestycji z Rosją pochodzą nie tylko od partii Nidaa Masr. Jest to rosnący trend również wśród egipskich biznesmenów.7 kwietnia Ali Issa, szef Stowarzyszenia Biznesmenów Egipskich zażądał w państwowej gazecie Al-Ahram "przywrócenia umów z Rosją w celu przezwyciężenia przeszkód, jakie stoją przed egipskimi eksporterami na rynku rosyjskim".


Prof. Al-Hamaki wskazał na porozumienie o utworzeniu rosyjskiej strefy przemysłowej w strefie ekonomicznej Kanału Sueskiego. - Ustawa o strefach ekonomicznych w Egipcie przyznaje wiele ustępstw inwestorom zagranicznym. Możliwe jest otwarcie drzwi dla rosyjskich miliarderów, którzy inwestują swoje pieniądze na całym świecie, aby przyjechali i zainwestowali je tutaj - mówi Al-Hamaki.


Ambasador Rosji w Egipcie Georgi Borisenko w październiku ubiegłego roku wspomniał, że inwestorzy dyskutują o szczegółach rosyjskiej strefy przemysłowej, mówiąc: „Chcieli przyciągnąć więcej rosyjskich firm do Egiptu, a wiele z nich chce pracować w Egipcie i produkować towary, aby sprostać potrzebom rynku egipskiego i afrykańskiego.”Rosyjskie inwestycje w Egipcie na koniec 2020 roku wyniosły 8 mld dolarów. Większość z nich koncentruje się w sektorze energetycznym. Ale w maju ubiegłego roku Nikołaj Asłanow, szef Rosyjskiego Przedstawicielstwa Handlowego w Kairze powiedział agencji MENA, że rosyjski rząd bada możliwość wniesienia wkładu w inne obszary, takie jak przemysł samochodowy, technologie informacyjne, infrastruktura, przemysł stoczniowy oraz przemysł metalowy i chemiczny oczekując "dużego napływu rosyjskich inwestycji wraz z uruchomieniem rosyjskiej strefy przemysłowej".

Egipt w dużej mierze jest uzależniony Rosji, aby zaspokoić swoje gigantyczne . zapotrzebowanie na pszenicę, a egipskie miasta nad Morzem Czerwonym czerpią korzyści z rosyjskiej turystyki.


Rosja inwestuje także w megaprojekty takie jak elektrownia atomowa na północy Egiptu, czy strefa przemysłowa w Kanale Sueskim. Aby chronić te inwestycje Egipt unika potępienia rosyjskiej agresji na Ukrainę i współpracuje z innymi krajami arabskimi w celu zakończenia konfliktu.


W zeszłym tygodniu stały przedstawiciel Egiptu przy ONZ Osama Abdel-Khalek skrytykował rezolucję o zawieszeniu Rosji w Radzie Praw Człowieka.
„Egipt nie postrzega projektu rezolucji jako związanego z kryzysem na Ukrainie, ale jako związanego z tendencją do upolitycznienia organów ONZ i jej wyspecjalizowanych agencji. Pryncypialne i konsekwentne stanowisko Egiptu odrzuca takie podejście” - podkreślił Abdel-Khalek.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi rozmawiał 9 marca ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. Obaj potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz „historycznych stosunków między dwoma krajami". Według oświadczenia Kremla opublikowanego przez Russia Today „Obie strony wyraziły wówczas zainteresowanie kontynuacją ścisłej współpracy w sektorze turystycznym i rolniczym. Obaj prezydenci omówili „dalszy rozwój strategicznego partnerstwa między Rosją, a Egiptem w tym postępy we wdrażaniu wspólnych megaprojektów w sektorach energetyki jądrowej i produkcji”.


Według profesora Al-Hamakiego władze w Kairze, które do tej pory przyjmowały zrównoważoną postawę zarówno wobec Zachodu jak i Rosji, w obecnej sytuacji międzynarodowej nie mogą zapominać o własnych interesach i wszędzie muszą szukać wsparcia na rozwój swoich wielkich inwestycji, które do tej pory pochłonęły miliardy dolarów.


(Al Monitor)Commentaires


bottom of page