top of page

Czy na nowym egipskim banknocie jest tęczowa flaga - symbol społeczności LGBT?


Centralny Bank Egiptu wprowadza właśnie do obiegu nowy banknot o nominale 20 funtów egipskich. Banknot wykonany jest z polimeru. Jest odporny na działanie wody i bardziej wytrzymały od waluty wykonanej w tradycyjny sposób. Oprócz tego posiada dodatkowe zabezpieczenia, które utrudniają podrabianie.I właśnie specjalne zabezpieczenie, czyli znak wodny przypominający widmo tęczny stał się obiektem zainteresowania, a nawet oburzenia części środowisk muzułmańskich.


Według krytyków "na rysunku meczetu Al-Fattah Al-Aleem widać wyraźnie tęczową flagę, czyli symbol dumy społeczności lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych".
W tej sprawie głos zabrał jeden z najbardziej znanych egipskich ekonomistów, który stanął w obronie projektu banknotu. Zdaniem Haniego Aboula Fotouha "kolory tęczy na nominałach dwudziestofuntowych są ważnym elementem zabezpieczenia waluty. Znak wodny wykorzystuje zaawansowane techniki drukarskie, aby stworzyć wielobarwny efekt optyczny, który odbija promienie świetlne i nadaje banknotowi niepowtarzalny wygląd".


- Znak wodny zwiększa poziom zabezpieczenia i uniemożliwi ewentualne fałszerstwa. Zawiera zmieniające się w gradiencie kolory tęczy i precyzyjne szczegóły, które trudno podrobić - stwierdził Fotouh.W Egipcie homoseksualizm nie jest zakazany, ale wciąż jest uważany za niemoralny. Tamtejszy Kodeks Karny przewiduje karę do sześciu miesięcy pozbawienia wolności za dokonywanie „czynów nierządnych”. Za "czyny skandaliczne" można trafić do więzienia na rok, a za nierząd, lub prostytucję grozą trzy lata więzienia.


Jak informuje Centralny Bank Egiptu, dotychczasowe (papierowe) banknoty o nominale 20 EGP nadal będą pełnoprawnym środkiem płatniczym w tym kraju.


Dziś 20 funtów egipskich to przeliczeniu 2 złote i 65 groszy.


hurghada24.pl

Comments


bottom of page