top of page

Co Egipcjanie sądzą o Unii Europejskiej? Kapitalna analiza


Międzynarodowe stowarzyszenie organizacji ankieterskich Gallup wraz z firmą konsultingową Stanec i Funded by the European Union opracowały szczegółową analizę nastrojów i opinii dotyczących stosunku mieszkańców Egiptu do Unii Europejskiej.


Niektóre wyniki ankiety mogą być zaskakujące...* Mashrek (Maszrek) to określenie stosowane przez Arabów w stosunku do regionu Bliskiego Wschodu. Mashrek obejmuje arabskojęzyczne kraje na wschód od Egiptu i na północ od Półwyspu Arabskiego.


22% Egipcjan ma pozytywny stosunek do UE, a 11% negatywny. Co ciekawe, 52% nie ma zdania na ten temat, a 15% Egipcjan ma stosunek neutralny.


Pozytywnie nastawienie do UE mają młodzi Egipcjanie (31%). Tymczasem najstarsi (+65 lat) nie postrzegają Unii Europejskiej dobrze. Tylko 5% Egipcjan w wieku 55-64 pozytywnie postrzega UE.


44% respondentów kojarzy UE z równością płci. 41% kojarzy Unię Europejską z pokojem i bezpieczeństwem, 41% z prawami człowieka, 38% z demokracją, a 38% z wolnością słowa.

Respondenci w Egipcie są najbardziej świadomi wsparcia UE dla systemu opieki zdrowotnej, a następnie pomocy uchodźcom i przesiedleńcom (24%), wsparciem ochrony socjalnej (23%) oraz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (20%), a także kultury (20%).20% Egipcjan jest świadomych wsparcia UE w walce z pandemią COVID-19 z czego 87% uważa, że ​​to wsparcie jest skuteczne.


21% respondentów w Egipcie uważa, że ​​turystyka jest obszarem w którym ich kraj najbardziej skorzystał ze wsparcia UE. Opieka zdrowotna znalazła się na drugim miejscu po turystyce z 18%, a następnie równość płci (15%) i zdrowie (15%).

33% respondentów stwierdziło, że obszarem w którym potrzeba większego wsparcia jest turystyka, a następnie handel i inwestycje (32%) oraz zdrowie (29%).
Ciekawie wyglądają statystyki dotyczące źródeł wiedzy Egipcjan na temat działalności UE. Widać z nich wyraźnie, iż przeważają media społecznościowe. Przede wszystkim są to Whatsapp i Facebook oraz Youtube. Przekazy telewizyjne stanowią zaledwie 7%.Badanie zostało przeprowadzone w Egipcie między lipcem a wrześniem 2021 r z udziałem reprezentatywnej grupy 1000 osób z którymi kontaktowano się bezpośrednio.

www.hurghada24.plKomentar