top of page

British Museum zakazuje używania słowa "mumia". Inne muzea idą tym śladem...


Zranienie uczuć zwłok mających tysiące lat może wydawać się niemożliwe, ale w trosce o szacunek - wraz z innymi muzeami - Muzeum Brytyjskie niedawno zakazało używania terminu „mumia” w odniesieniu do szczątków starożytnych Egipcjan.British Museum twierdzi, że odwoływanie się do szczątków osoby w taki sposób odczłowiecza zmarłego i jest upokarzającym powrotem do kolonialnej przeszłości Wielkiej Brytanii. Dlatego politycznie poprawnym wyrażeniem jest od teraz "zmumifikowana osoba" lub "zmumifikowane szczątki".
British Museum w Londynie używa tego ostatniego wyrażenia, aby przypomnieć odwiedzającym, że patrzą na szczątki ludzi, którzy kiedyś żyli. Podobnie zrobiło Great North Museum w Newcastle. Placówka przyjęła nową nazwę dla swojej zmumifikowanej kobiety, która pochodzi z około 600 r p.n.e., aby oddać prawdę o historii wyzysku kolonialnego i okazać zmumifikowanej kobiecie szacunek na jaki zasługuje.

Szkockie Muzeum Narodowe w Edynburgu podobnie usunęło termin „mumia” z etykiet szczątków ludzkich. Rzecznik tego muzeum stwierdził - Jeżeli znamy nazwisko osoby, używamy go. W przeciwnym razie używamy stwierdzenia zmumifikowany mężczyzna, kobieta, chłopiec, dziewczyna lub osoba, ponieważ odnosimy się do ludzi, a nie przedmiotów.
- Słowo "mumia" nie jest niepoprawne, jest odczłowieczające, podczas gdy użycie terminu "osoba zmumifikowana”zachęci naszych gości do myślenia o człowieku, który kiedyś żył - stwierdził rzecznik muzeum w Edynburgu.


- Legendy o klątwie mumii i filmy przedstawiające nadprzyrodzone potwory… mogą podważyć ich człowieczeństwo" - powiedział Jo Anderson z Great North Museum.Chociaż słowo „mumia” jest używane w języku angielskim od co najmniej 1615 r., pojawiły się argumenty, że termin ten ma korzenie kolonialne ponieważ pochodzi od słowa arabskiego.


Użycie terminu „mumia” samo w sobie nie jest niepoprawne - zauważył rzecznik Muzeum Narodowego Szkocji. Czarnawo-brązowa żywica używana do balsamowania zmarłych w starożytnym Egipcie jest w rzeczywistości nazywana „mumiją”.Mumie stały się znane ze względu na ich pomarszczony, suchy wygląd po zabalsamowaniu. To właśnie w XVI wieku Europejczycy zaczęli nazywać zachowane szczątki z różnych cywilizacji „mumiami”. Później, w epoce wiktoriańskiej (1837-1901), pojawił się trend odkrywania mumii , a w czasach brytyjskiego imperium (1815-1914) wiele artefaktów - w tym same mumie - zostało przetransportowanych do Wielkiej Brytanii.Kierownik Great North Museum Adam Goldwater w specjalnym oświadczeniu stwierdził - Mamy nadzieję, że eksponując mumie z większą wrażliwością, nasi goście zobaczą, czym naprawdę są szczątki. Nie obiektem, ale prawdziwym człowieka, który kiedyś żył i miał bardzo specyficzne przekonania na temat tego, jak należy traktować jego ciało po śmierci.hurghada24.pl

Comments