top of page

Będzie dużo drożej w duty free na egipskich lotniskach. Droższa zabawa, wycieczki i towary z importu


Katastrofalna sytuacja egipskiej gospodarki i fizyczny brak w tym kraju obcej waluty po raz kolejny w ciągu ostatnich kilku miesięcy "da mocno po kieszeni" turystom.
Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów zatwierdziła wczoraj poprawki do Ustawy o Rozwoju Zasobów oraz Ustawy o Rozrywce, które przewidują nowe podatki bijące bezpośrednio w turystów, a także lepiej sytuowanych Egipcjan.

Nowelizacja przewiduje nowy 5% podatek od biletów na filmy zagraniczne w kinach, spektakle operowe i baletowe oraz imprezy cyrkowe. Ma zostać także wprowadzony 3% podatek od posiłków i napojów sprzedawanych na tego typu imprezach.


Nowelizacja przewiduje również nowy 10-procentowy podatek od imprez publicznych w klubach sportowych i towarzyskich, a także nowy, pięcioprocentowy podatek od imprez muzycznych i tanecznych w klubach nocnych, hotelach, kasynach i hotelach pływających.

Wprowadzony ma zostać również nowy 15-procentowy podatek od pokazów cyrkowych, przelotów balonem, a także nowy 20-procentowy podatek od pokazów ryb i zwierząt w delfinariach i akwariach.


Dwudziestoprocentowym podatkiem obłożona zostanie także wszelka działalność związana z organizacją nurkowania, snurkowania i pustynnego safari.
Mało tego, Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów zatwierdziła poprawki do Ustawy o Rozwoju Zasobów i tak;


za wyjazd z Egiptu każdy turysta zapłaci 100 EGP (14 zł). Co ważne, opłata za wyjazd dla obcokrajowców, którzy wjechali do Egiptu jako turyści w pięciu prowincjach - Morzu Czerwonym (Hurghada), Południowym Synaju (Sharm el- Sheikh), Luksorze, Asuanie i Marsa Matrouh - wynosić będzie nadal 50 EGP (7 zł).


Warto dodać, że opłata jest podatkiem pośrednim, czyli jest wliczana do ceny biletu lotniczego - tak więc nie trzeba jej opłacać na lotnisku. Tę opłatę wlicza w koszt wycieczki organizator wypoczynku.

Dla turystów najbardziej bolesne będą podwyżki podatków w sklepach wolnocłowych na lotniskach i w miastach. W ustawie zapisano dodatkowy, 3% podatek od wszystkich towarów zakupionych w duty free. Ponadto, za każdy litr alkoholu trzeba będzie zapłacić dodatkowo co najmniej 1,5 dolara oraz 10% podatku od każdego następnego litra alkoholu za co najmniej 12 dolarów.Wprowadzony ma zostać także nowy, 10-procentowy podatek na towarów importowanych sprzedawanych w egipskich sklepach, w tym; łososi, krewetek, krabów, serów pleśniowych, anchois, kawioru, świeżych i suszonych owoców, czekolady, palonych ziaren kawy, mikserów elektrycznych, sprzętu do golenia, suszarek do włosów, zaparzaczy do herbaty, wypiekaczy do chleba, słuchawek, zegarków, skuterów i zapalniczek.Wprowadzony ma zostać także nowy, pięcioprocentowy podatek od wszystkich rodzajów lokalnie produkowanych i importowanych napojów bezalkoholowych w wysokości co najmniej 0,25 EGP od butelki, czy puszki.
Wszystkie proponowane poprawki do powyższych ustaw mają zostać głosowane na posiedzeniu parlamentu Egiptu w najbliższą niedzielę 28 maja.


Czytając wypowiedzi egipskich parlamentarzystów i przedstawicieli rządu - wszystko wskazuje na to, że propozycje nowych, wyższych podatków zostaną przyjęte w całości.
Jak podaje ministerstwo finansów Egiptu "wprowadzenie nowych podatków ma przynieść Egiptowi 5 miliardów EGP.


hurghada24.pl

Commentaires