top of page

Będą specjalne siatki i monitoring rekinów na wodach Hurghady


Decyzją gubernatora Morza Czerwonego Amra Hanafiego od dzisiejszego poranka część plaż Hurghady została otwarta dla turystów "w granicach zabezpieczonych i strzeżonych kąpielisk i obszarów do uprawiania sportów morskich w miejscach wyznaczonych do każdej aktywności, czy to nurkowania, czy snorkelingu".Dotyczy to plaż na północy i południu Hurghady. Nadal obowiązuje natomiast zakaz kąpieli w obszarze ataku rekina, czyli przy Dream Beach i okolicach, a w szczególności na plażach przy Sheraton Shaab, Old Sheraton i Sindbad (Memsza).


Skala tragedii i światowe jej echa - w której żarłacz tygrysi zabił w czwartek tuż ptzy brzegu 24-letniego obywatela Rosji - wymusiła na władzach prowincji kolejne decyzje mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom kąpiącym się w Morzu Czerwonym.Wczoraj gubernator prowincji rozpoczął rozmowy ze Stowarzyszeniem Inwestycji Turystycznych, aby "zobowiązać hotele i resorty do zakupu i montażu specjalnych siatek wzdłuż plaż jako środek zapobiegawczy zapobiegający przedostawaniu się ryb". Według nieoficjalnych informacji niektóre hotele i resorty turystyczne w Hurghadzie i okolicach mają zainstalować tego typu zabezpieczenia jeszcze przed wakacjami.Sprawa jest o tyle skomplikowana, iż - pomijając wysokie koszty - "siatek na rekiny" nie można zamontować wokół każdej plaży (choćby z uwagi na ruch łodzi, skuterów wodnych i statków cumujących przy pomostach) oraz niekorzystny wpływ na inne organizmy morskie.
Jak podał portal almasryalyoum od dawna wielu doświadczonych nurków i pracowników statków wycieczkowych na Morzu Czerwonym domaga się wdrożenia systemu monitorowania rekinów, śledzenia ich zachowania i przemieszczania się poprzez utworzenie zespołu naukowego badaczy z rezerwatów przyrody w Morzu Czerwonym i Instytutu Nauk o Morzu.Mało tego, anonimowy rozmówca z ministerstwa środowiska Egiptu mówi, iż ponad rok temu zakupiono specjalne urządzenia monitorujące i śledzące rekiny. Niestety od ponad roku urządzenia leżą w magazynie, choć uzyskały wszystkie potrzebne zgody i certyfikaty pozwalające na ich wykorzystanie.
Ali Saeed ze znanego centrum nurkowego w Hurgadzie powiedział, że zainstalowanie tych urządzeń sprawi, iż będzie można on line śledzić i monitorować trasy przemieszczania się rekinów oraz ostrzegać przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.


Warto wiedzieć, że w wodach Morza Czerwonego żyją 44 gatunki rekinów.


hurgada24.pl

bottom of page