top of page

Ambitne plany sektora turystycznego w Egipcie. Celem jest 30 milionów odwiedzających


Egipt zamierza zwiększać liczbę odwiedzających o 25% rocznie tak, aby w roku 2028 kraj odwiedziło 30 milionów turystów - takie plany ma minister turystyki i starożytności Ahmed Issa, który swój urząd objął w sierpniu ubiegłego roku.Na specjalnie zwołanej konferencji Issa przedstawił "nową strategię ożywienia sektora turystycznego w Egipcie, która zakłada "ponad dwukrotne zwiększenie liczby pokoi hotelowych, zwiększenie liczby samolotów lądujących na egipskich lotniskach, inwestycje w promocję i ogólną poprawę wrażenia odwiedzających".


- Potrzebujemy tylko 300.000 pokoi, 30 miliardów dolarów inwestycji w sektor hotelarski - powiedział minister turystyki Egiptu .
W 2019 roku Egipt odwiedziło 13 milionów turystów. W 2020 roku ta liczba spadła do 3,7 miliona. W 2021 roku było to już 8 milionów odwiedzających - podała egipski urząd statystyczny Capmas.


W pierwszej połowie 2022 roku Egipt odwiedziło pięć milionów turystów. Dane za cały rok 2022 nie są jeszcze dostępne.
Dochody z sektora turystycznego spadły do ​​4 miliardów dolarów w 2020 roku z około 13 miliardów dolarów w 2019 roku. W. 2021 roku było to 9 miliardów dolarów.
- Egipt ma 2.000 stanowisk archeologicznych i 6 miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w tym kilka kluczowych atrakcji; piramidy w Gizie, Dolina Królów w Luksorze i świątynie w Asuanie. Egipt ma również kurorty nad Morzem Czerwonym i Śródziemnym. Mimo to nasz kraj "obsługuje tylko mniej niż 1% całkowitej turystyki na świecie” - powiedział z żalem Ahmed Issa.
Według ministra, jednym z problemów egipskiej turystyki jest brak wystarczającej liczby samolotów przybywających do kraju, a przede wszystkim mała liczba

tanich linii obsługujących egipskie porty lotnicze. Według Issy tanie linie obsługują jedynie 1/7 łącznej liczby turystów, którzy przylatują do Egiptu.Drugą kwestią jest pojemność egipskich hoteli, w których obecnie jest dostępnych zaledwie 210.000 pokoi. - Kraje obsługujące od 30 do 40 milionów turystów mają około pół miliona pokoi, więc my musimy zbudować 300.000 dodatkowych pokoi hotelowych - zauważył minister. Według Issy brakuje pokoi hotelowych przede wszystkim w miastach archeologicznych, czyli Luksorze i Asuanie. Jest tam zaledwie 7.000 pokoi "na ziemi" i 15 tysięcy kajut na statkach wycieczkowych.


Dla przykładu w Hurghadzie i okolicach jest dokładnie 285 hoteli, które oferują około 75 tysięcy pokoi.


Minister turystyki zapowiedział także (bardzo enigmatycznie), iż jego resort będzie działał nad "poprawą ogólnych wrażeń turystów odwiedzających Egipt". Wrażenia gości odwiedzających Egipt mają się poprawić w ciągu najbliższych 3 lat.- Zapewniam, że turystyka w Egipcie będzie rosła o 25% do 30% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, aż osiągniemy 30 milionów turystów do 2028 roku... maksymalnie do 2030 roku... Oczywiście jeśli Bóg pozwoli" - podsumował swoją strategię rozwojową minister turystyki i starożytności Egiptu Ahmed Issa.


hurghada24.pl

Comments