top of page

Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie lotów


Prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził w pi rozmowę telefoniczną z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Uzgodniono kontynuowanie współpracy w sprawach bezpieczeństwa lotów - poinformował Kreml.

"Wyrażono nadzieję, że warunki wznowienia normalnych połączeń lotniczych między obu krajami zostaną stworzone w najbliższym czasie" - głosi oświadczenie Kremla.Putin podjął w piątek decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich połączeń lotniczych z Egiptem. Rekomendację w tej sprawie przedstawił szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksander Bortnikow po nadzwyczajnym posiedzeniu Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK).

Bortnikow, który kieruje również pracami NAK, podkreślił, że połączenia lotnicze z Egiptem, w tym czarterowe połączenia turystyczne, należy zawiesić do czasu wyjaśnienia rzeczywistych przyczyn wypadku rosyjskiego samolotu na Synaju.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaakcentował, że zawieszenie lotów do Egiptu nie oznacza, iż Rosja przychyla się do "teorii zamachu terrorystycznego".

31 października doszło do największej w historii rosyjskiego lotnictwa katastrofy samolotowej. Na półwyspie Synaj rozbił się Airbus A321 o numerze lotu 7K-9268; zginęły wszystkie 224 osoby na pokładzie.


Przyczyny katastrofy nie są na razie znane, ale eksperci z kilku krajów zachodnich skłaniają się do wersji, że na pokładzie samolotu mogło dojść do eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego w luku bagażowym jeszcze na egipskim lotnisku w Szarm el-Szejk.

źródło: PAPbottom of page