top of page

Ukończono budowę Nowego Kanału Sueskiego


W Egipcie poinformowano o ukończeniu budowy Nowego Kanału Sueskiego, który biegnie równolegle do powstałego 145 lat temu pierwszego kanału i przedstawiany jest jako istotny czynnik zdyna egipskiej gospodarki.

"Ukończyliśmy pracę o czasie, a nawet przed wyznaczonym czasem" - powiedział na konferencji prasowej prezes Zarządu Kanału Sueskiego, emerytowany admirał Mohab Mamisz. Nowa droga wodna zostanie uroczyście otwarta 6 sierpnia w obecności prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego i wysokiej rangi gości zagranicznych.Wpływy Egiptu z eksploatacji obecnego Kanału Sueskiego wynoszą około 5 mld dolarów rocznie. Oczekuje się, że nowy kanał, pozwalający na ruch większych statków w obu kierunkach, zwiększy tę kwotę do 15 mld USD w roku 2023. Nowe połączenie skróci czas podróży między morzami Śródziemnym i Czerwonym z około 22 do 11 godzin.

Prowadzoną pod kierownictwem egipskiej armii budowę nowego kanału rozpoczęto 11 miesięcy temu. Koszty całej inwestycji szacuje się na 8 mld dolarów.

Rząd Egiptu planuje zlokalizowanie w pobliżu Kanału Sueskiego strefy przemysłowo-logistycznej, która ma w przyszłości zapewnić jedną trzecią wpływów gospodarczych kraju.źródło: PAP