top of page

26 krajów Afryki zamierza utworzyć strefę wolnego handlu


free.png

26 krajów należących do trzech afrykańskich wspólnot gospodarczych ogłosi 10 czerwca tekst porozumienia w sprawie utworzenia strefy wolnego handlu w Afryce, co zbiegnie się ze szczytem gospodarczym w Egipcie - ogłosił egipski minister przemysłu i handlu.

Pakt zostanie zawarty między państwami wchodzącymi w skład Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej (SADC), Wspólnego Rynku Afryki Wschodniej i Południowej (COMESA) i Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej(EAC). tych krajów, które reprezentują 62 proc. globalnego handlu Afryki, stanowi ponad 58 proc. PKB całego kontynentu.Trójstronny traktat ma znieść bariery i ograniczenia w handlu między państwami członkowskimi, w których mieszka 625 milionów osób i których łączne obroty handlowe wynoszą 102 miliardy dolarów.Porozumienie zostanie ogłoszone w Egipcie podczas spotkania na szczycie w kurorcie Szarm el-Szejk. Mają w nim uczestniczyć szefowie i ministrowie 26 państw kontynentu afrykańskiego, które wejdą w skład tej nowej strefy wolnego handlu. Będzie się ona rozciągać od Egiptu po Republikę Południowej Afryki.


Na niedzielnej konferencji prasowej egipski minister przemysłu, handlu i drobnych przedsiębiorstw Munir Fachri Abd el-Nur poinformował, że rozmowy mające na celu uzgodnienie ostatnich szczegółów porozumienia zakończą się 27 maja.

źródło:PAP