top of page

Sisi zdobył 93,3 proc. głosów w wyborach prezydenckich

Były dowódca sił zbrojnych Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi uzyskał 93,3 proc. głosów w wyborach prezydenckich - poinformowały źródła sądowe. Jedyny jego rywal Hamdin Sabahi zdobył zaledwie 3 proc. głosów i pogratulował marszałkowi zwycięstwa.

Głosowanie, w którym zdecydowanym faworytem był Sisi, miało się pierwotnie zakończyć we wtorek o godzinie 22 czasu lokalnego (21 czasu polskiego), przedłużono je jednak o jeden dzień z powodu niższej niż oczekiwano frekwencji. Źródła sądowe, na które powołuje się agencja Reutera i telewizja Al-Dżazira, podkreślają, że podliczono już zdecydowaną większość głosów.

Oficjalne wyniki głosowania mają być znane w przyszłym tygodniu.

Jedyny rywal Sisiego mimo uznania swojej porażki wyborczej skrytykował decyzję władz o wydłużeniu o jeden dzień głosowania. W jego ocenie doprowadziło to do wypaczenia woli narodu. Na znak protestu przeciwko wydłużeniu wyborów jego sztab wyborczy podjął w środę decyzję o wycofaniu przedstawicieli z komisji wyborczych.

Światowe media zwracają uwagę, że mimo wydłużonego głosowania frekwencja była niska. Wyniosła 46 proc., a uprawnionych do głosowania było 54 milionów obywateli. To gorszy wynik niż podczas wyborów prezydenckich z 2012 roku kiedy do urn poszło 52 proc. uprawnionych.

Agencja Reutera podkreśla jednocześnie, że małe zainteresowanie społeczne wyborami prezydenckimi może zaciążyć na wizerunku byłego szefa sił zbrojnych i zmniejszyć jego mandat do przeprowadzenia potrzebnych reform.

"Niska frekwencja wyborcza utrudni Sisiemu przeprowadzenie bolesnych reform ekonomicznych, których domagają się światowe instytucje i inwestorzy" - oceniła Anna Boyd z londyńskiej grupy analitycznej IHS Jane's.

Marszałek Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.

By móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Obserwatorzy powątpiewają, by w Egipcie istniały obecnie warunki dla przeprowadzenia wolnych i uczciwych wyborów.

źródło: PAP

bottom of page