top of page

Początek wyborów prezydenckich, faworytem Sisi

W Egipcie rozpoczęły się wybory prezydenckie, których faworytem jest były dowódca armii Abd el-Fatah es-Sisi. Sisi stał na czele wojskowego zamachu stanu, który obalił 11 miesięcy temu islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

Głosowanie potrwa dwa dni. Jedynym rywalem Sisiego jest Hamdin Sabahi, który stoi na czele lewicowej koalicji Ludowy Prąd. Aby móc ubiegać się o urząd głowy państwa, Sisi zrezygnował pod koniec marca ze stanowisk ministra obrony i naczelnego dowódcy sił zbrojnych.

Krótko po rozpoczęciu głosowania egipska telewizja poinformowała o eksplozji bomby domowej roboty przed lokalem wyborczym w mieście Al-Mahalla al-Kubra, na północy Egiptu. Doniesienia te zdementowało egipskie MSW.

Uprawnionych do głosowania jest ok. 53 milionów Egipcjan. Bezpieczeństwa wyborów pilnują dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów.

Większość Egipcjan uważa Sisiego za silnego przywódcę zdolnego przywrócić stabilność po trzech latach chaosu i kryzysu gospodarczego zapoczątkowanego przez ludową rewolucję w 2011 roku. Obaliła ona prezydenta Hosniego Mubaraka.

źródło: PAP

bottom of page