top of page

Zgłoszono kandydaturę Sisiego w wyborach prezydenckich

Adwokat Abd el-Fataha es-Sisiego oficjalnie zgłosił w poniedziałek komisji wyborczej kandydaturę byłego szefa egipskiej armii w wyborach prezydenckich, które odbędą się w dniach 26-27 maja - poinformował rzecznik jego kampanii Ahmed Kamel.

Adwokat Sisiego, Bahaa Abu Szuka, przekazał komisji wyborczej wyniki jego badań lekarskich oraz podpisy niezbędne do startu w wyścigu o fotel prezydenta Egiptu. Sisi jest od dawna uważany za faworyta tych wyborów.

Zgodnie z egipskim prawem każdy kandydat musi zebrać co najmniej 25 tys. podpisów swoich zwolenników w 15 z 27 prowincji. Sisi złożył "ponad 460 tys. podpisów" - powiedział Kamel.

Oprócz Sisiego o zamiarze kandydowania informowali dotychczas dwaj inni kandydaci: przywódca liberalnej lewicy Hamdin Sabahi i kontrowersyjny adwokat Mortada Mansur. Sisi jako pierwszy zgłosił swoją kandydaturę.

Rejestrowanie kandydatów potrwa do 20 kwietnia, a ich nazwiska zostaną ogłoszone 2 maja, dzień przed rozpoczęciem kampanii wyborczej. Majowe wybory prezydenckie będą pierwszymi, na które swoich obserwatorów wyśle Unia Europejska. Eksperci powątpiewają jednak, by w Egipcie istniały obecnie warunki dla przeprowadzenia wolnego i uczciwego głosowania.Sisi sprawował naczelne dowództwo nad siłami zbrojnymi, gdy w sierpniu 2013 roku odsunęły one od władzy wywodzącego się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Obalenie Mursiego, który jako pierwszy uzyskał prezydenturę Egiptu w autentycznie demokratyczny sposób, nastąpiło po gwałtownych ulicznych protestach przeciwko polityce jego rządu.Aby móc ubiegać się o prezydenturę, Sisi zrezygnował ze stanowiska ministra obrony oraz dowódcy sił zbrojnych.

źródło: PAP

bottom of page