top of page

Sporty starożytnego Egiptu

Wiele z dzisiejszych sportów było uprawianych przez starożytnych Egipcjan, którzy ustalili zasady i przepisy dla nich. Inskrypcje na monumentach wskazują, że uprawiane były zapasy, podnoszenie ciężarów, skok w dal, pływanie, wioślarstwo, strzelectwo, wędkarstwo oraz lekkoatletyka, a także różnego rodzaju gry w piłkę.

Egipscy królowie, książęta i politycy byli chętni do organizowania zawodów sportowych. Rysunki na zabytkach faraonów mówią nam, że kilka tysięcy lat temu Egipcjanie ustanowili podstawowe zasady gry, rozmiary boisk, ustanawiali neutralnych sędziów, stroje dla graczy, bardzo uroczyście ogłaszali zwycięzców. Zarówno zwycięzca i przegrany spotykali się z owacją.

Hokej na lodzie

Starożytni Egipcjanie grali w grę, która jest podobna do naszej dzisiejszej hokeja . Rysunki na grobach w Beni Hassan pokazują graczy trzymających kije wykonane z długich gałęzi drzew palmowych , z wygiętym końcem podobnym do kija hokejowego. Piłka została wykonana ze sprasowanych włókien papirusu pokryta dwoma kawałkami skóry w kształcie półkola. Piłka była zabarwiona na dwa lub więcej kolorów.

Piłka ręczna

Rysunki tego sportu znajdują się w grobowcach na Saharze. Mają pięć tysięcy lat. Piłka wykonana była ze skóry i nadziewana włóknami roślin, siana, lub papirusu , aby być lekka i bardziej wytrzymała. Obraz przedstawia cztery dziewczęta grające w piłkę ręczną . Każda drużyna rzuca piłkę do innego w tym samym czasie.

Łucznictwo

Łucznictwo było znane w starożytnym Egipcie jako sport i często zapisywane na płytach w starożytnych świątyniach. Zawody łucznicze były powszechne . W 21 wieku pne Król Amenhotep II chwalił się, że przebił w samym środku mosiężny cel czterema strzałami. Następnie ustanowił nagrodę dla każdego, kto zrobi to samo.

Rzut oszczepem

Rzucanie oszczepem w epoce faraonów najpierw związane było z polowaniem. Rysunki pokazują, jak myśliwy mógł trafić swoją ofiarę jednym rzutem. Oszczepy różniły długością w zależności od wielkości ofiary.

Wędkarstwo

Połów ryb był jednym ze sportów uprawianych przez królów, książąt i zwykłych ludzi. Istnieje wiele rysunków ze scenami połowów jako hobby. Muzeum Egipskie w Kairze ma w swoich zbiorach wiele rodzajów wędek i haki o różnych kształtach, które wskazują, że był on bardzo popularny w Egipcie.

Boks

Niektóre starożytne egipskie sceny boksu jako dyscypliny sportowej zostały znalezione w grobowcu "Mery Ra", oraz w "Ptah Hotep". W tych obrazach człowiek jest przedstawiony w pozycji gotowej do wykonania ciosu pięścią w kierunku innego, który z kolei stara się odeprzeć te ciosy. Faraonowie i książęta oglądali zorganizowane mecze bokserskie.

Podnoszenie ciężarów

To jeden ze sportów, znanych przez starożytnych Egipcjan. Jednym ze sposobów podnoszenia ciężarów była próba podniesienia ciężkiego worka z piaskiem i utrzymać go w pozycji wysokiej quasi-pionowej. Zawodnik musiał pozostać w tej pozycji przez określony czas. Jest to jedna z zasad ciężarów stosowana do dziś.

Pływanie

Pływanie to był ulubiony sport starożytnych Egipcjan, którzy korzystali z Nilu , aby go praktykować. Nil nie był jednak jedynym miejscem podczas konkursów pływackich. Pałace szlacheckie miały baseny, w których także książęta uczyli się pływania. Spokojne wody Nilu zachęcały młodzież do uczestnictwa w zawodach pływackich, w których mogli pokazać swoje umiejętności.

Wioślarstwo

Wioślarstwo był jednym z najbardziej wymagających i skomplikowanych sportów w starożytnym Egipcie. Na malowidłach widzimy zawodników, którzy w pełnej harmonii wiosłują według poleceń sternika.

Maraton

Biegi długodystansowe były niezwykle ważne w starożytnym Egipcie, szczególnie podczas obchodów przejęcia władzy przez nowych faraonów. Jednym z rytuałów tych obchodów było zorganizowanie maratonu prowadzonego przez faraona wokół świątyń wśród widzów. Miało to potwierdzić siłę fizyczną i zdolność faraona do rządzenia krajem za pomocą jego cielesności, jak i zdolności umysłowych.

źródło: sis.gov.eg