top of page

Marszałek Sisi wystartuje w wyborach prezydenckich

Naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi powiedział w środę, że zrezygnował ze stanowiska ministra obrony oraz dowódcy sił zbrojnych i będzie kandydował na prezydenta. Jak komentuje Reuters, Sisi z łatwością powinien wygrać te wybory.

W wystąpieniu telewizyjnym marszałek Sisi powiedział, że on sam nie może "dokonać cudu", i zaapelował do Egipcjan, by "ciężko pracowali" na rzecz poprawy sytuacji kraju. Obiecał też, że będzie pracował, aby Egipt stał się krajem "wolnym od obaw".Sisi wystąpił w mundurze wojskowym, ale zapowiedział, że pojawia się w nim po raz ostatni, gdyż "odpowiada na wezwanie ludu" i staruje w wyborach prezydenckich. Już na początku marca, przemawiając na ceremonii zakończenia roku na uczelni wojskowej, Sisi powiedział, że nie może dłużej ignorować życzeń większości obywateli, którzy chcą, by kandydował na prezydenta. Był to pierwszy tak czytelny sygnał, że marszałek będzie ubiegał się o ten urząd.Jak komentuje Associated Press, środowe wystąpienie Sisiego było "w stylu kampanii prezydenckiej" i obfitowało w obietnice, dotyczące budowy "nowoczesnego i demokratycznego Egiptu" oraz państwa, w którym "nie będzie wykluczonych", a on sam "wyciągnie rękę do (politycznych przeciwników) zarówno w kraju, jak i za granicą".

Oczekuje się, że Sisi wygra wybory prezydenckie; większość Egipcjan postrzega go jako stanowczego polityka zdolnego zakończyć okres politycznych zawirowań, w jakim kraj tkwi od 2011 r., gdy w następstwie społecznej rewolty od władzy odsunięty został autorytarny prezydent Hosni Mubarak. 59-letni Sisi, który w tymczasowym rządzie był wicepremierem i ministrem obrony, zwlekał z ogłoszeniem decyzji o starcie w wyborach, choć naczelne dowództwo armii udzieliło mu odpowiedniego mandatu już w styczniu.Zgodnie z nową konstytucją Egiptu, przyjętą w referendum w styczniu, wybory prezydenckie powinny się odbyć przed latem; dokładny termin nie został jeszcze ustalony. Jedynym jak dotąd poważnym kontrkandydatem Sisiego, który oficjalnie potwierdził zamiar startu w wyborach, jest lider liberalnej lewicy Hamdin Sabahi.

W poprzednich wyborach prezydenckich w 2012 r. zajął on trzecie miejsce. Cieszy się poparciem młodych ludzi przeciwnych zarówno konserwatywnym rządom islamistów, jak i dyktaturze wojskowej. Wojsko egipskie w lipcu ub.r. odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

źródło: PAP

bottom of page