top of page

Sisi znów sugeruje, że wystartuje w wyborach prezydenckich

Naczelny dowódca armii egipskiej Abd el-Fatah es-Sisi powiedział, że nie może ignorować życzeń większości obywateli, którzy chcą, by kandydował na prezydenta. To jak dotąd najbardziej czytelny sygnał, że Sisi będzie ubiegał się o ten urząd. "Formalne procedury" związane z jego kandydaturą oczekiwane są w najbliższych dniach - powiedział Sisi, przemawiając na ceremonii zakończenia roku na uczelni wojskowej.

Jego wypowiedź przekazała państwowa agencja prasowa MENA. Oczekuje się, że Sisi wygra wybory prezydenckie, jeśli zdecyduje się w nich uczestniczyć. Większość Egipcjan postrzega go jako stanowczego polityka zdolnego zakończyć okres politycznych zawirowań, w jakim kraj tkwi od 2011 r., gdy w następstwie społecznej rewolty od władzy odsunięty został autorytarny prezydent Hosni Mubarak.

Przemawiając we wtorek, Sisi ocenił, że Egipt jest świadkiem trudnych czasów, które wymagają jedności od narodu, wojska i policji. 59-letni Sisi, który w tymczasowym rządzie jest wicepremierem i ministrem obrony, od pewnego czasu zwleka z ogłoszeniem decyzji o starcie w wyborach, choć naczelne dowództwo armii udzieliło mu odpowiedniego mandatu już w styczniu.

Zgodnie z nową konstytucją Egiptu, przyjętą w referendum w styczniu, wybory prezydenckie powinny się odbyć przed latem; dokładny termin nie został jeszcze ustalony. Jednym jak dotąd poważnym kontrkandydatem Sisiego, który oficjalnie potwierdził zamiar startu w wyborach, jest lider liberalnej lewicy Hamdin Sabahi. W poprzednich wyborach prezydenckich w 2012 r. zajął on trzecie miejsce. Cieszy się poparciem młodych ludzi przeciwnych zarówno konserwatywnym rządom islamistów, jak i dyktaturze wojskowej.

Wojsko egipskie w lipcu ub. roku odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.

źródło: pap

bottom of page