top of page

Sąd zdelegalizował działalność Hamasu w Egipcie

Egipski sąd zabronił radykalnemu palestyńskiemu ruchowi Hamas działalności w Egipcie - poinformował sędzia cytowany przez Reutera.

Według agencji to kolejny sygnał, że Kair chce rozprawić się z ugrupowaniem rządzącym w sąsiedniej Strefie Gazy.Hamas to palestyńska filia Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się obalony islamistyczny prezydent Egiptu Mohammed Mursi; nowe władze w Kairze uznają Hamas za organizację terrorystyczną."Sąd zakazał Hamasowi działalności w Egipcie" - przekazał Reuterowi sędzia, który prosił o zachowanie anonimowości.

Decyzją sądu zamknięte zostaną przedstawicielstwa Hamasu w całym kraju. Palestyńskie ugrupowanie potępiło wyrok i oceniło, że jest on wymierzony w sprawę palestyńską.Skargę na Hamas złożyła w ubiegłym roku grupa egipskich prawników, którzy domagali się delegalizacji ruchu i oficjalnego uznania go za organizację terrorystyczną. Za rządów Mursiego to w Egipcie w 2012 roku Hamas przeprowadził wewnętrzne wybory. W Kairze wciąż mieszka jeden z przywódców ruchu Musa Abu Marzuk.

Jak zauważa Reuters, po wtorkowym wyroku może mu grozić aresztowanie. Wojskowe władze Egiptu postrzegają Hamas jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa i oskarżają palestyński ruch o popieranie islamistycznych rebeliantów na Synaju. Hamas odpiera te zarzuty. Już w styczniu źródła w egipskich siłach bezpieczeństwa zapowiadały, że władze po rozprawieniu się z Bractwem Muzułmańskim zajmą się Hamasem. Służyć ma temu m.in. współpraca z konkurencyjnym palestyńskim ruchem Fatah oraz wspieranie antyhamasowskich wystąpień w rządzonej przez niego Strefie Gazy. Od przejęcia władzy w lipcu 2013 roku egipskie wojsko zlikwidowało większość z 1200 tuneli, którymi do objętej izraelską blokadą Strefy Gazy szmuglowano m.in. żywność, samochody i broń.

źródło: pap, reuters