top of page

Rosjanie najbardziej pożytecznymi turystami

Rosjanie weszli do grona najbardziej „pożytecznych” turystów: w ciągu ostatniego roku ich opinia w sprawie podróży, рoteli, restauracji i zabytków, a także na temat niuansów, na które warto zwrócić uwagę, niezmiennie spotykały się z wysoką oceną innych turystów, którzy udają się na poszukiwania nowych tras turystycznych czy szukają porad w internecie.

Jak wykazuje statystyka portalu TripAdvisor za 2013 rok, pod względem liczby pozytywnych ocen spędzonego wypoczynku rosyjscy turyści ustępują tylko Belgom. Na trzecim miejscu na liście najbardziej pożytecznych podróżników znaleźli się Ukraińcy. Dalej idą Turcy, Wietnamczycy, Kanadyjczycy i Marokańczycy. Amerykanie zwyciężają dzięki swej liczebności - ponad połowa wszystkich ocen jest sformułowana właśnie przez nich. Takie komentarze na stronach turystycznych, czyli pochodzące z pierwszych rąk, pomagają w uzupełnieniu wizji zaplanowanego wyjazdu w niebędne szczegóły – potwierdza to członek zespołu roboczego Izby Społecznej Rosji ds. Ochrony Praw Obywateli Federacji Rosyjskiej za granicą i turystyki międzynarodowej Roman Bobylew: Takie oceny są pożyteczne, gdyż większość turystów, zwłaszcza spośród tych, którzy wybierają samodzielne podróże, szczegółowo bada opinie dotyczące konkretnego hotelu. Londyn, Paryż i Rzym – to stolice, będące liderami pod względem liczby odwiedzających ich turystów, w tym również rosyjskich. Rosjanie przedstawiają większość ocen, przeznaczonych nie dla audytorium europejskiego, lecz dla swych rodaków, którzy następnie będą odwiedzać te miasta i zwiedzać te zabytki. Jest to swego rodzaju gestem przyjaźni ze strony turystów, którzy już odwiedzili pewne miejsca i napotkali tam na pewne problemym czy też wykryli coś ciekawego. Czyli jest to swego rodzaju nawigacja, ułatwiająca zwiedzanie zabytków, gdyż informacji w języku rosyjskim za granicą jest za mało.

Rosjanie w ogóle w ostatnich latach stali się jednym z najchętniej podróżujących narodów na świecie. W rankingu światowej organizacji do spraw turystki ONZ Rosja zajmuje piąte miejsce pod względem liczby obywateli, wyjeżdżających za granicę. Główne przyczyny – to wzrost stopy życiowej naszych rodaków, a także bezwizowy wjazd dla obywateli Federacji Rosyjskiej do kilkudziesięciu krajów świata. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości co do tego, że właśnie stabilność gospodarcza w kraju pomogła Rosjanom w zajęciu tak wysokiej pozycji w rankingu. Wypada zaznaczyć, że sytuacja nie ulegała pogorszeniu się nawet w latach po kryzysie. W minionym roku blisko 40 milionów Rosjan wyjeżdżało za granicę i wydało na to około 43 miliardów dolarów. Rosyjscy turyści wybierają kraje najbardziej dostępne z punktu widzenia możliwości uzyskania wizy. Liderem pod tym względem jest Turcja. Oczywiście, wywiera to swój wpływ na wielkość potoku turystów, – powiedział w wywiadzie dla "Głosu Rosji" szef zarządu do spraw współpracy międzynarodowej organizacji Rosturyzm Walerij Korowkin:

Za granicę wyjeżdża obecnie o wiele więcej Rosjan. Potwierdza to wzrost dochodów obywateli. Turcja dla Rosjan pozostaje na pierwszym miejscu wśród ulubionych uzdrowisk zagranicznych. Egipt zajmuje drugie miejsce. Według naszych ocen, w ciągu 9 miesięcy tego roku ten kraj odwiedziło około trzech milionów Rosjan, jednak Turcy sugerują, że ich liczba zbliża się do 4 milionów. Na trzecim miejscu znalazła się Grecja, co jest ciekawe, gdyż Grecja należy do krajów, wymagających wiz wjazdowych. Grecy jednak zrobili wszystko co w ich mocy dla ułatwienia sytuacji dla naszych turystów i zapewnili dla siebie bardzo przyzwoite wskaźniki.

Eksperci podkreślają, że obok Turcji i Egiptu Rosjanie mogliby częściej odwiedzać kraje należące do strefy Szengen. Jak wykazują sondaże opinii publicznej, w przypadku wprowadzenia bezwizowego wjazdu do Europy rosyjscy urlopowicze w pierwszej kolejności wybraliby Włochy, Francję, Niemcy, Hiszpanię i Grecję. Wobec tego, zwlekając z wprowadzeniem reżimu bezwizowego, kraje unijne tracą możliwość dobrych zysków. Gdy kraj uzyskuje status bezwizowy, to praktycznie natychmiast dochodzi do boomu turystycznego na tym kierunku. Dobrze to widać na przykładzie Izraela. Po zniesieniu wiz dla Rosjan, liczba sprzedanych wycieczek do tego kraju zwiększyła się kilka razy.

źródło: polish.ruvr.ru

bottom of page